YTÜ Yıldızlı Projeler Yarışması Finali 23 Mayısta!

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübünce “Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla ilki 2009 yılında düzenlenen “Yıldızlı Projeler” yarışmasına bu yıl da Türkiye ve KKTC’den öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Bu sene 8.si gerçekleştirilen ve 23 Mayıs 2016 tarihinde kazananların belli olacağı yarışmaya katılan proje ekipleri, toplamda 4 farklı kategori altında birinci gelmeye çalıştı.

ytu-yildizli-projeler-yarismasi

Türkiye’nin sanayi ve ileri teknoloji alanında ihtiyaç duyduğu atılımı gerçekleştirebilmesi için AR-GE ile inovasyona dayalı projelerin üretimini teşvik etmek adına düzenlenen yarışmaya bugüne kadar 103 farklı üniversiteden öğrenciler katılım gösterdi. Aradan geçen 7 senede toplam 993 projenin yarıştığı etkinlikte dereceye girmeye hak kazanan katılımcılar da ödüllendirildi.

Ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin katılım gösterdiği yarışmada birinci seçilecek öğrenci, Silikon Vadisi’nde staj yapma hakkını kazanacak. Ayrıca ön elemeyi geçen tüm öğrencilere girişimcilik ve sunum teknikleriyle alakalı bir eğitim de verilecek. Üniversitede görev yapan akademisyenlerin oluşturduğu Sanayi ve Bilim Kurulu’nun onayını alan fikir ve projelerin sahipleri de çeşitli ödülleri kazanmış olacak.

Girişimcilik ve start-up kültürleri hakkında fikir sahibi olan, inovatif bir ürün geliştirmek isteyen, networking fırsatını yakalayıp yeni insanlarla tanışmak isteyen tüm öğrencilerin katılım gösterebileceği etkinlik; geçtiğimiz 30 Nisan 2016 tarihine kadar gerçekleştirilen başvuruları kabul etti. 85 üniversiteden 333 farklı proje başvurusu yapıldı. Bu projelerin sayısı değerlendirmeden sonra 24’e düşecek. Şuanda ise katılımcılar ve yarışmanın sonuçlarını merak eden öğrenciler merakla 23 Mayıs 2016 tarihini bekliyor. Final 23 Mayıs’ta 10-15 saatleri arasında YTÜ Davutpaşa Kongre Merkezi’nde yapılacak.

ÖDÜLLER NELER?

Toplamda 4 farklı kategoride düzenlenecek olan yarışma sonucunda her kategoride ilk 3’e giren katılımcılara aşağıdaki ödüller verilecek:

  • Para ödülü (Toplam 51 Bin TL)
  • ABD’nin önde gelen teknoloji şirketlerinin konumlandığı Silikon Vadisi’ne seyahat
  • YTÜ Teknopark’ta prototip atölyesine erişim hakkı
  • Fikrini YTÜ Teknopark’ta hayata geçirmek isteyenler için mentörlük desteği
  • IBM’in ücretli PaaS servisi Bluemix’i kullanma hakkı

Tüm bu sayılanlara ek olarak bilim ve sanayi camiasından önde gelen isimlerin yer alacağı etkinlikte networking imkânı da öğrencilere sunulacak. En fazla 4 kişiden oluşan grupların katılım gösterdiği yarışma, ödül töreniyle birlikte kokteylin de verileceği 23 Mayıs’ta sona erecek.

yildizli-projeler-yarismasi-2016

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir