İnsan İdrarından Elektrik Üretildi

İngiliz Bilim Adamları tarafından yapılan çalışmalar sonucunda yenilenebilir enerji üretimi konusunda önemli bir adım atıldı ve insan idrarından elektrik üretildi. Üretilen enerji bir akıllı telefonu şarj edebilecek kapasiteye sahip.

idrardan-elektrik-uretildi

Bristol Üniversitesinde araştırma yapan bir grup bilim adamı tarafından yapılan çalışmalarda oksijensiz ortamda insan idrarı ile elektrik üretilebileceği ortaya konuldu. Oksijensiz ortamda bir yakıt hücresi içerisine konulan insan idrarı ile yapılan çalışmalarda ciddi anlamda başarılı sonuçlar alındı. Alınan sonuçlar kapsamında ortaya çıkan enerjinin pillere depolanması ya da farklı cihazları şarj etmek için kullanılması ise mümkün hale getirilmiş durumda.

Hatta yapılan testlerde 5 santimetre küp idrar ile bir akıllı telefonu şarj etmeyi başaran bilim adamları konu ile alakalı olarak çalışmalarına hız vermiş durumdalar.

Havasız Ortamda Bakteriler İdrarla Besleniyor

Bristol Üniversitesi’nde çalışan Profesör Ioannis Ieropulos “Ürettiğimiz “Mikrobiyal Yakıt Hücreleri teknolojisinde, teknik olarak havasız ortamda yaşayabilen bakterileri idrarla besliyoruz. Bu bakterilerin idrarı tüketip elektron üretmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu. Profesör Ieropulos, bakterilerin ürettiği elektronların elektrottan geçirilerek elektriğe dönüştürüldüğünü sözlerine ekledi.

Üniversitenin araştırma görevlilerinden Dr. Mirella Di Lorenzo ise “Bu teknoloji dünyada maddi durumu yeterli olmayan insanlara ya da elektrik altyapıları gelişmemiş bölgelere düşük maliyetle elektrik götürebilir” dedi.

Enerji Kaynakları Tükeniyor

Günümüzde özellikle kömür gibi, doğalgaz gibi doğadan kaynaklı elde edilen enerji kaynakları yavaş yavaş yok oluyor. Bu durum yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde yapılan çalışmaları daha önemli hale getirmiş durumda.

Güneş enerjisi ve rüzgâr gibi bilinen sistemler dışında bilim adamları her türlü doğal işlemden de elektrik üretilebilmesi için çalışmalara devam ediyorlar. Bu çalışmalar kapsamında İnsan İdrarından üretilen elektrik enerjisi de ciddi anlamda gelecek için umut vaat eden bir durum. Çünkü her insanın ister istemez vücudu idrar üretiyor ve bu bir şekilde vücuttan atılıyor. Bu sistemlerin geliştirilmesi durumunda Okul gibi, AVM gibi, yurt gibi birçok toplu barınma alanında bir ayrıştırma yapılarak İdrar ile Elektrik İhtiyacının karşılanması mümkün.

Konuya benzer diğer yazılar...

5 Yorum

 1. Tarık Öztürk dedi ki:

  İyi günler Mesut Bey;
  Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği hakkındaki görüşlerini alabilirmiyim ?

  • Mesut Taşkın dedi ki:

   Merhaba; Sakarya Üniversitesi adını pek duyduğum bir üniversite değil ve pek bilgim yok eğer tercih yapacaksanız Kocaeli Elektrik Mühendisliği`ni de düşünebilirsiniz. Puanları yakındı diye hatırlıyorum.

 2. Tarık Öztürk dedi ki:

  😀 Bu yorumun bana çok enteresan geldi. Sakarya’nın adını duymadım demek yadırganacak bi durum.
  3.sınıf öğrencisiyim ve biraz araştırma yapmanız gerektiğini düşünüyorum.

 3. Tarık Öztürk dedi ki:

  🙂 İyi Çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir