KDK’dan Elektrikte TRT Payının İadesiyle İlgili Karar

trt-payı-329873-1068x442

Satılan her radyo ve televizyondan TRT’nin pay aldığını biliyor muydunuz? Evet, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun kısaltması olan TRT; mağazalarda satışı gerçekleştirilen radyo ve televizyonlardan bandrol geliri alır. Kurumun en büyük gelir kaynaklarını oluşturan bu gelir, elektrik faturalarına yansıtılan TRT payı ile de perçinlenir. Elektrik abonelerine kesilen her faturada TRT payı bedeli ödenir. Harcadığınız elektriğin bedelinin yaklaşık yüzde 2’si doğrudan TRT’nin kasasına gider. Her sene gelir/gider tablolarını açıklayan şirketin en büyük gelir kaynaklarının vatandaşın izni ve çoğu zaman da bilgisi dışında elde edilmesi, zaman zaman tartışma konusu haline gelebiliyor.

Uzun yıllardan beridir yürürlükte olan bu uygulamaya toplumun her kesiminden itiraz sesleri yükseliyor. Geçtiğimiz günlerde Kamu Denetçiliği Kurumu’na konuyla alakalı itiraz dilekçesi veren ve bu hukuksuzluğa son verilmesini isteyen bir tüketici, kurumdan ret cevabı aldı. Her ay ödediği elektrik faturasından TRT’ye pay verilmesine itiraz eden tüketiciye verilen cevapta, yapılan işlemde hukuka aykırılık tespit edilmediği belirtildi. TRT Çocuk gibi küçük yaştaki TV izleyicileri için reklamsız yayın yapan TRT’nin, faturalara eklenen bu gelir kalemiyle kendini sübvanse ettiği de not düşüldü.

Toplum yararına yayın yaptığı için vatandaşların faturasına eklenen payla TRT’ye gelir sağlandığı anlamı çıkan cevap, tüketicilerin kafasını bir hayli karıştırdı. Çünkü hiç TRT izlemeyen kişilerin TRT’ye para vermeme gibi bir lüksleri bulunmuyor, kişilerin rızası ve izni haricinde bu işlem gerçekleştiriliyor.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir