Elektrik Tellerindeki Toplar Ne İşe Yarar?

Şehir içi ve şehirler arası yüksek gerilim hatlarında, elektrik tellerindeki kırmızı beyaz topları sık sık görüyoruz, fakat ne işe yaradığını çoğumuz bilmiyoruz. Bu sorunun yanıtını sizinle paylaşmak istedim.

elektrik-tellerindeki-toplar-ne-ise-yarar

Genellikle yüksek gerilim hatlarının elektrik tellerinde belirli aralıklarla bulunan kırmızı beyaz topların adı Uçak İkaz Küresi‘dir. Bu kırmızı beyaz toplar, helikopterlerin ve uçakların yüksek gerilim hatlarını fark etmesini sağlıyor. Özellikle artan helikopter sayısı nedeniyle daha güvenli bir uçuş için bu topların elektrik tellerine takılması kararlaştırılmıştır ve takılması zorunludur.

Özellikle sisli ve kapalı havalarda görülmesi zor olan yüksek gerilim hatları, bu kırmızı beyaz toplar sayesinde çok daha kolay fark edilmektedir.

yuksek-gerilim-elektrik-ikaz-kuresiBu toplar takılmadan önce helikopterlerin yüksek gerilim hatlarına çarpması nedeniyle birçok kişi hayatını kaybetmiştir.

2006’da Erzincan’ın Sansa Deresi yakınlarında yüksek gerilim hattına çarpan askeri helikopter dağa çakıldı. Bu kazada 5 kişi şehit oldu.

2012’de Lice ilçesinde bulunan Abalı Karakolu’na giden askeri helikopter yüksek gerilim hattına çarptı. Kazada 1 uzman çavuş şehit oldu, 8 asker yaralandı.

2013’te Ankara’nın Gölbaşı İlçesi’nde, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın da bulunduğu Oğulbey Mevkii’nde yüksek gerilim hattına çarpan helikopterde 4 kişi şehit oldu.

Konuya benzer diğer yazılar...

9 Yorum

 1. murat özkan dedi ki:

  gerçekten o topların ne işe yaradığını bilmiyordum. faydalı bir site tebrik ederim.

 2. Alican dedi ki:

  Cidden yararli bir sitr olmus. Sirf onlari merak ettigim icin yolda durdum ve buraya baktim. Emeginize saglik.

 3. Ahmet dedi ki:

  Beni bilgilendirdiginiz icin cok tesekkur ederim

 4. Kenan dedi ki:

  Soğolun

 5. Huseyin dedi ki:

  Bilgi için tesekurler

 6. Havva dedi ki:

  Ben kablolar birleşiyor die tahmin etmiştim ama yanılmışım bilgi için teşkkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir