Yaz Saati Uygulaması Elektrik Tüketimi’ni Arttırdı!

Enerji tasarrufu amacıyla ülkemizde devam ettirilen yaz saati uygulaması beklenen sonucu veremedi. Türkiye Elektrik İletim A.Ş’nin verileri, Kasım 2016 ve Aralık 2016’daki elektrik tüketiminin geçtiğimiz senenin aynı aylarına göre daha büyük artış gösterdiğini ortaya çıkardı.

yaz-saati-uygulamasi-elektrik-tuketimi

Ülkemizde yaz saati uygulamasından kış saati uygulamasına bu yıl enerji tasarrufu amaç olarak gösterilerek geçilmedi ve yaz saati uygulaması devam etti. Ancak beklenen tasarruf gerçekleşmedi ayrıca enerji tüketimi daha da arttı. Elektrik Mühendisleri Odası tarafından yapılan açıklamada; yaşanan elektrik tüketimindeki artışın sebebi olarak devam ettirilen yaz saati uygulaması gösterildi. Elektrik Mühendisleri Odası(EMO)’na göre elektrik kullanımının ve nüfusun fazla olduğu İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli gibi şehirlerde sabah işe ve okula gitmek için güneş doğmadan, karanlıkta uyanılması elektrik tüketimlerini daha da arttırdı.

Açıklanan verilere göre Aralık 2015’te 24 milyar kilovatsaat elektrik tüketen Türkiye, Aralık 2016’da 25.2 milyar kilovatsaat elektrik tüketti ve beklenenden daha fazla artış oldu.

ÜRETİM, TÜKETİMİ KARŞILAMADI İDDİASI!

Elektrik Mühendisleri Odası, elektrik tüketimindeki beklenenden fazla artış ile beraber üretimin tüketimi karşılamadığını ayrıca Aralık 2016 sonunda İstanbul ve çevre illerde yaşanan kesintilerin nedeninin bu olduğunu iddia etti. EMO’ya göre doğalgaz yetersizliğinden elektrik üretilemedi ve bu nedenle büyük şehirlerde planlı kesintiler yapılarak elektrik tüketimi dengelenmeye çalıştı.

ENERJİ BAKANLIĞI İDDİALARI YANITLADI!

Enerji Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada EMO ve bazı derneklerin iddiaları yanıtlandı. Bakanlık, elektrik yetersizliğinden dolayı elektrik kesintileri yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını ; kesintilerin asıl nedeni olarak Sakarya ve çevresinde bulunan dağıtım hatlarının zarar görmesini gösterdi.

Konuya benzer diğer yazılar...

1 Yorum

  1. Sinan dedi ki:

    Elektrik tüketiminin arttığını bizde hissediyoruz nerden mi ? Faturalardan. Normalde aylık 70 80 tl gelen faturalar bir önceki ay 100 ve bu ay 120 tl şeklinde bayağı hissettirdi. Bunda havaların soğuk olması da etkili mi bilemeyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir