Hakkımda

Merhaba ben Mesut Taşkın;

İlkokul ve liseyi Çanakkale’de okudum. 2008’de ilk web sitemle internete adım attım. O günden beri birçok internet sitesi açıp kapattım. Bunun haricinde halen aktifliğini koruyan bir kaç web sitem daha bulunuyor.

hakkimdaHTML/PHP, web tasarımı, internet, sosyal medya ve bilgisayar alanlarında bilgi sahibi olmakla birlikte Elektrik Mühendisliği bölümünü kazanmamın ardından daha çok Elektrik ve Elektronik alanlarına yöneldim. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü tamamlayarak Elektrik Mühendisi oldum.

Stajlarımı sırasıyla;

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) Sefaköy İşletmesi Arıza, Onarım, Bakım bölümünde;

Türkiye Kömür İşletmeleri(TKİ) Çan Linyit İşletmesi(ÇLİ) Elektrik-Elektronik Atölyesinde tamamladım.

Autocad, Dialux, Proteus, PowerSIM(PSIM), Step 7, Siemens PLC S7-200, Excel, Word, PHP, Html, CSS programları ve uygulamaları hakkında bilgi sahibiyim.

CV’mi(Özgeçmişimi İndirmek İçin Tıklayın)

Elektrik Mühendisliğini neden seçtiğimi merak edenler olacaktır. Kısaca anlatmam gerekirse bilgisayar, teknoloji ve elektroniğe eskiden beri ilgi duyan biriyim. Tercih döneminde karşıma bunun haricinde bir kaç seçenek daha çıktı tabi ki. Fakat araştırmalarım sonucu Elektrik Mühendisliği’nin daha geniş bir çalışma alanınına sahip ve daha aranan bir bölüm olduğunu gördüm. Ayrıca beni bu bölüme çeken diğer bir etken ise ülkemizde sadece 4 üniversitede açılmış bölüm olması ve her yıl verilen mezun sayısının diğer bölümlere göre kat kat az olmasıdır. Bu durum Elektrik Mühendisi’ni daha değerli kılmaktadır.

Bu siteyle beraber bölümümde hem kendimi geliştirmeyi hemde sitemin ziyaretçilerine bölümüm ve elektrik hakkında bilgi vermeyi hedefliyorum.

CV Tadında Hakkımda:

CV’mi(Özgeçmişimi İndirmek İçin Tıklayın)

hakkimda-cvKişisel Bilgiler

 • Ehliyet: B
 • Uyruk: T.C.
 • Şehir: İstanbul / Çanakkale

Yabancı Dil

 • İngilizce
  Yazma: İyi , Konuşma: İyi , Okuma: İyi

Eğitim

 • Çan Fen Lisesi
  09.2010 – 06.2014
 • Yıldız Teknik Üniversitesi
  09.2015 – 10.2020

Bilgisayar Becerileri

 • MS Word, Excel, Powerpoint, Outlook: İyi
 • AutoCAD: İyi
 • Dialux: İyi
 • Siemens S7-200 PLC: İyi
 • Arduino : İyi
 • PowerSIM(PSIM): İyi
 • Proteus: İyi
 • ABB Control Builder Plus: Başlangıç
 • PowerWorld: Başlangıç
 • MATLAB, Delphi,: Başlangıç
 • CorelDraw: Başlangıç

CV’mi(Özgeçmişimi İndirmek İçin Tıklayın)

12 Yorum

 1. Tolga dedi ki:

  Elektrik Mühendisliği adaylığınızda iyi bir yere gelmenizi dilerim 🙂
  Kısaca , Başarılar dilerim 🙂

 2. Enes dedi ki:

  Sen adamsın 🙂

 3. Mehmet dedi ki:

  Elektrik mühendisliğinden mezun olan ile elektrik elektronik mühendisliğinin elektriğini seçip mezun olan arasındaki fark ne ki?

 4. Hüseyin dedi ki:

  Acil tıp teknisyenliği okuyun atanın , boş iş mühendislik o kadar zorlanacaksın bitireceksin askerlik yapacaksın vs vs iş bulabilecen mi bulsan nerede olacak o iş kaç lira maaş alacaksın felan filan. Bunları söylemem deki sebep doğuda okuyan adamda bu diplomayı alıyor sende ben şuradan mezunum felan deme piyasaya çıkınca anlarsın ne demek istediğimi. Bide teknik öğretmenlerde alıyor bu diplomayı … Yanlış anlama söyledikleri mi her sene öss sıralamasın yerleştirme sıralamalarìna bak her sene daha başarısız öğrenciler yerleşiyor bölüme…

  • Mesut Taşkın dedi ki:

   Kendi adıma konuşayım verdiğiniz örnek mantıklı gelmedi. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği okuyorum. Bu üniversiteye girmek için çok çalıştım. Buraya girmek diğer üniversitelerle bir değil. Üniversite seçimi de bölüm seçimi kadar önemli. ÖSS sınavında 25 bine girmiş birine öğretmenlik yaz acil tıp teknisyenliği yaz demekte biraz bilgisizlik olsa gerek. Memur ol kurtul zihniyetini ülke olarak bıraksak daha güzel işler yapılır bu ülkede. Mezun olunca sizin dediğiniz gibi işsiz kalır mıyım çok zahmet çeker miyim zannetmiyorum. Bence böyle örnekler verirken karşınızdaki kişilerin durumunu dikkate alın. Yani ÖSS de ilk 25 bine girmiş birine öğretmen olun veya memur olun denmez denmemeli.

   • Hüseyin dedi ki:

    Ben 2010 yılında ham puanda 23 bin ekli puanda 29binde olmuş.(lisede pek başarılı olmayan ama çok çalışıp birşeyler yapmaya çalışan biriyim.) elektrik elektronik müh. 3.69 ortalamayla bitirmiş. Ylsy bursunu kazanmış ama kefil vs bulamadığından gidememiș.(Biraz korkuda var yapamam edemem…) Bunları neden söylüyorum senin daha görmediklerini fazlasıyla görmüş olduğumu anla diye söylüyorum. Memur ol kurtul zihniyetini bıraksak… sözüne %100 katılıyorum her fırsatta uygun ortamlarda dile getiyorum o zaman kurtar bu ülkeyi tarzı konuşmalar yapıyorlar. Ar-Ge felan olması lazım diye anlatıyım diyorsun ki boşa konuştuğunu fark ediyorsun. Arkadașa sen matematik öğretmenisin hadi şu matematik olimpiyat sorularını bir çöz nede olsa matematik öğretmenisin diyorsun kalıyor öyle ama gene anlamıyor anlatmak istediğin umrunda değil maaş yatıyor zaten vs vs … Şimdi ben onlardan çok fazla emek verdim uyumadım ders çalıştım araştırdım yaptım olmadı kondansatör patladı o oldu bu oldu vs vs tecrübe kazandım biliyorum yaparım hevesliyim dedim. İş arıyorsun kovalıyorsun aldığım en büyük geri dönüt senin gibi çok adam var dediler. Haklılar. Nasıl mı Haklılar ? Bugün türkiye birincisi bu bölümü boğaziçinde, sonuncusuda atıyorum tunceli ikinci öğretim üniversitesinde okuyor?(Üniversiteleri kötüleme felan anlamında anlamayın öss taban puanlarına bakın, olayı anlayın diye bu örneği veriyorum.) Tıp fakültesinde olsun, diş hekimliğinde olsun bu kadar büyük bir makas farkı olmadığından kaliteyi koruyor. Googledan bakarsan bulursun her ünide bu bölüm var. Sayısıda azınsanmayacak kadar fazla. İki yıllık bir sağlık bölümünü okuyan biri senden fazla maaş alıyor senden daha iyi mesai saatlerinde çalıştığını vs vs görünce herşey boşunaymıș diyorsun. Neyse zamanla anlarsın beni. Sen David K. Cheng amcanın elektromanyetik dersine çalış iyi gelir. Kötü birşey söylediysem özür dillerim.

    • selman dedi ki:

     şuan iş yapıyormusunuz ? eğer yapıyorsanız hangi alanda ve kaç tl aldığınızıda söylerseniz bizler daha çok bilgilenmiş oluruz

 5. furkaan dedi ki:

  elektrık muhendıslıgı okuyup elektronık alanında uzmanlaşmak olabılırmı mumkun mu yanı ?

  • Mesut Taşkın dedi ki:

   Elektrik mühendisliği okuyup elektronik alanında uzmanlaşma imkansız değil fakat zor. Eğer elektronik istiyorsanız Elektronik ve Haberleşme bölümünü tercih etmelisiniz. Kocaeli iyi bir üniversite bu arada.

 6. furkaan dedi ki:

  ben kocaelı makına veya elektrıge gırmeyı dusunuyorumda elektrık bıraz daha agır basıyo suan için.Mıkro işlemciler dersleri görüyomusunuz ?

 7. Ozan dedi ki:

  Merhabalar. Ben bu sene mezuna kaldım ve hedefim bir muhendislik bölümü kazanmak. Aslında mühendislik bölümleri arasında bana uygun, en güzel bölüm makine ve elektrik elektronik mühendisliklerinden biriydi. Ben de seçimimi elektrik elektronikten yana kullanmayı düşünüyordum. Fakat ben bu seçimi yaparken elektrik mühendisliği bölümünden bihaberdim. Böyle bir bölümün olduğunu öğrendikten sonra biraz araştırdım ve Türkiye de bu bölümün bulunduğu üniversitelerin az sayıda olmasına karşın mezun olan birinin iş bulma imkanının bir elektrik elektronik mühendisinden daha kolay olduğunu gördüm. Bu sebepten ötürü size bir Elektrik Mühendisine birkaç soru sormak istiyorum. Hedefim ilk 30 bin civarı fakat en kötü ihtimal ile ilk 80 bine girebileceğimi düşünüyorum acaba Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü kazanıp mezun olsam iş imkanım nasıl olur? Üniversite tercihim sizce iyi mi? Ayrıca birkaç şey daha söylemek istiyorum, bir abim var ve abim şuan İngilizce C1, Çince B2 seviyesinde biliyor ve konuşabiliyor. Ben de aynı şekilde bu dilleri bu seviyede ögrensem bana ne gibi getirileri olur? Şimdiden vereceğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir