Malatya, Güneş Santralinden Elektrik Üretmeye Başladı

Malatya Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl şehir içi ulaşımda elektrik enerjisi kullanan trambüslere geçiş yapmış ve trambüsler için hazırlanan Trambüs Bakım İstasyonu’nun çatısına da Güneş Enerjisi Santrali kurmak için çalışmalara başlamıştı. Güneş Santrali‘nin inşası nihayet bitti ve santralde elektrik üretimi başladı.

malatya-trambus-istasyonu-gunes-santrali

Malatya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı denetiminde, Trambüs Bakım İstasyonu çatısına inşa edilen Güneş Enerji Santrali tamamlanarak kullanıma açıldı. 2015’te yapımına başlanan ve 3000 m2’lik fotovoltaik panel kapasitesine sahip Güneş Santrali ilk elektrik enerjisini üretti.   345 kWp gücündeki Güneş Santrali sayesinde Trambüs Bakım İstasyonu’nun bütün elektrik enerjisi ihtiyacı karşılandığı gibi, artan enerji de araçların kullanması için trambüs hattına veriliyor. Güneş Santrali’nin yıllık enerji üretiminin ise ortalama 454 bin kW/h olması tahmin ediliyor. Trambüs Bakım İstasyonu’nun çatısına kurulan Güneş Enerji Santrali’nin 2016 nisan sonu itibariyle montaj işlemlerinin bitirilmesinin ardından, TEDAŞ tarafından santralin onaylarının verilerek elektrik üretimine geçildiği açıklandı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi bu güneş santraline ek olarak Şehir Mezarlığı bölgesine yeni bir Güneş Santrali daha yapılacağını ayrıca yeni kurulacak Malatya Çevre Entegre Tesisi ile de çöpten elektrik üreteceklerini söyledi. Malatya Büyükşehir Belediyesi bu çalışmalarıyla doğaya ve insana zarar vermeden elektrik enerjisi üretiminde büyük yol katetti.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir