Güneş Enerjisi Panelleri ‘Yerli’leşiyor

Her geçen gün kullanım alanı yaygınlaşan güneş enerjisi; diğer enerji kaynaklarına nazaran daha temiz olması, çevreye ve doğaya daha az zarar vermesi, enerji ihracatını önlemesi ve kolay elde edilebilir olması gibi sebeplerden dolayı vatandaşların tercihi haline geliyor. Ancak şu da bir gerçek ki, ülkemizde kullanılan güneş enerjisi panellerinin büyük bir çoğunluğu, yurtdışından ithal ediliyor. Hal böyle olunca enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için, yine dışarıdan gelecek olan ithal enerji panellerini kullanmak zorunda kalabiliyoruz. Ancak neyse ki önümüzdeki seneden itibaren ülkemizde var olan tüm güneş enerjisi panelleri yerli imkânlarla üretilebilecek.

Bu müjdeli haberi GÜNDER (Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu) Başkan Yardımcısı Osman Özberk basın mensuplarına yaptığı açıklamada duyurdu. Geçtiğimiz yıllarda sürekli olarak dışa bağımlı olduğumuz güneş enerjisi panellerinin 2017 yılından itibaren yerli fabrikalarda üretileceğinin haberini veren Özberk, şuan bile piyasada bulunan panellerin yarısının yerli olduğunu da not düştü. Yurtdışındaki güneş enerjisi paneli üreticileriyle boy ölçüşebilecek kadar kaliteli işler çıkartan yerli imalatçıların gösterdiği üstün çabayla 2017 yılından sonra ithal panel kullanım oranının bir hayli azalması bekleniyor.

Ülkemizde güneş enerjisi paneli üreten 18 farklı firmanın bulunduğunu belirten Özberk, yerli ve milli imkânlarla üretilen panellerin hücre kısmı hariç tamamının Türkiye sınırları içerisinde imal edilebildiğini belirtti. Enerji ihracatını azaltmak adına oldukça önemli bir girişime imza atan bu firmalar, güneş enerjisi paneli ihraç etmeyi de hedefleri arasında bulunduruyor.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir