Kapalı Pazar Yeri Güneş Enerjisi’nden Elektrik Üretecek

Kayseri Melikgazi Belediyesi, Yıldırım Beyazıt Mahallesi’ne yaptıkları yeni kapalı pazar yerinin üstünü güneş panelleriyle kaplayarak güneş enerjisi santrali kurdu. 3000 güneş panelinden oluşan güneş santrali yılda 900 bin kilowatt elektrik üretecek. Kapalı pazar yerinin çatısına kurulan güneş santralinin 3 yılda inşa maaliyetini geri kazandırması bekleniyor, yani santral 3 yılda kendini amorti edecek.  Ayrıca bu güneş santrali Türkiye’nin resmi bir kurum tarafından kurulan en büyük çatı üstü güneş paneli olma özelliğini taşıyor.

kayseri-melikgazi-gunes-santrali

Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıç, yılda 900.000 kilowatt elektrik üretecek olan güneş santralinin üretiminin tamamının Kayseri Elektrik şirketine satıldığını ve bununla ilgili protokolün imzalandığını söyledi. Ayrıca belediye başkanı Büyükkılıç “Çevreci bir belediye anlayışıyla yenilenebilir enerji konusunda hem destek vermek hem de örnek teşkil etmek için önemli bir yatırım. Kamunun yapmış olduğu en büyük çatı üstü güneş enerjisi santralini kurduk. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi. Kapalı pazar yerinin çatısına kurulan güneş santrali 10 Ocak 2016 tarihi itibari ile elektrik üretmeye başladı. Daha önce Bitlis, Diyarbakır, Muğla ve İzmir’de de çeşitli güneş santralleri kurulmuştu.

Güneş enerjisi son dönemin yükselen enerji kaynakları listesinde ilk sırada yer alıyor. Sonsuz, yenilenebilir, temiz ve çevreci olmasıyla güneş enerjisi gelecekte de en çok kullanılan enerji kaynağı olacaktır. Güneş enerjisinden elektrik üretimi güneş panellerinin içerisinde bulunan güneş pilleri sayesinde yapılıyor. Güneş pilleri, yüzeylerine gelen güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürüyor.

Konuya benzer diğer yazılar...

1 Yorum

  1. Enes Yaralı dedi ki:

    Güzel bir çalışma olmuş. Diğer belediyelerimizde bu şekilde çalışmalar yapmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir