Afrika’nın Enerji Sorununu Türkiye Çözecek

‘Kara kıta’ olarak da adlandırılan Afrika, çoğu zaman haber bültenlerine açlık ve kuraklık gibi sorunlarla geliyor. Ancak tüm bu kötü durumlara ek olarak, Afrika’nın bir de enerji sorunu var. Halihazırda Afrika’da yaşamını sürdüren 620 milyondan fazla insan, hiçbir şekilde elektrik kullanamıyor. Elektrik dağıtım ağının yetersiz olması, her geçen gün daha da artan şehirleşme oranı sonucu ortaya çıkan talebin karşılanamamasına yol açıyor. Tam da bu noktada devreye giren ve Afrika’nın enerji ihtiyacını karşılamak üzere kolları sıvayan Türk firması Astor AŞ, imza attığı başarılı projelerle Türk halkının göğsünü kabartmış bulunuyor.

Her geçen sene enerji ihtiyacı daha da artan ve sürekli olarak yabancı ülkelerden enerji ithal etmek zorunda kalan Afrika, Astor AŞ’nin üretimini gerçekleştirdiği dağıtım trafoları ile dışa bağımlılığını azaltma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ürettiği transformatörlerin yarısından fazlasını dışarıya ithal eden Astor AŞ, Afrika kıtasındaki hemen her ülkeye de enerji terminali altyapısı sağlıyor.

Kırsaldan şehre göçün hızlandığı Afrika’da enerji dağıtım santrallerine olan ihtiyacı başarıyla analiz edip akıllıca hamlelerde bulunan Astor AŞ’nin önümüzdeki günlerde satış rakamlarını yükseltmeyi de hedefliyor. Tanzanya, Sudan ve Kenya gibi Afrika’nın dört bir yanından çeşitli ülkelere transformatör ve enerji terminali çözümleri üretimini sağlayan bu Türk firması; geçtiğimiz günlerde Burundi isimli küçük bir Afrika ülkesinin Enerji Bakanı’nıyla da görüşme yaparak istişarelerde bulundu.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir