DEDAŞ Kaçak Elektrik Kullananlara Göz Açtırmayacak

sayaç-çiftçi-sulama-dicle-edaş-23983-1068x711

18 Nisan günü Şanlıurfa’nın Harran ilçesindeki bir grup çiftçi, kaçak olarak kullandıkları elektriklerin kesilmesi üzerine yol kesmiş ve trafiği engelleyerek DEDAŞ’a (Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi) ait fatura ödeme merkezine saldırmıştı. Veznenin camlarını kıran çiftçilere güvenlik güçleri müdahale etmişti. Tarım arazilerinde kaçak elektrik kullanarak sulama faaliyeti yaptığı tespit edilen çiftçilerin elektriklerini kesen DEDAŞ yetkilileri, bu kaybın önüne geçmek ve dürüst vatandaşların hakkının yenmesini engellemek için sayaç takma uygulamasını başlatmıştı. DEDAŞ’ın Bu karara direnen ve etrafa zarar vererek sayaç takılmasını engellemek isteyen çiftçilere taviz verip vermeyeceği tartışma konusu olmuştu.

Gözlerin çevrildiği DEDAŞ yetkililerinden konuyla ilgili açıklama gecikmedi. Sahip oldukları hukuki hakları sonuna kadar kullanacaklarını belirten DEDAŞ yetkilileri, yaptıkları basın açıklamasında kaçak elektrikle mücadelenin sonuna kadar süreceği belirtildi. Aldıkları karardan geri adım atmayan DEDAŞ, çiftçilerle uzlaşma yolunu tercih ederek yapacakları elektrik sarfiyatının ücretlendirmesinde indirim yapma kararı aldı. Böylece çiftçilerin sayaç aracılığıyla ne kadar elektrik harcadıkları kayıt altına alınacak, ancak diğer tüketicilere nazaran daha az ücret ödeyecekler.

DEDAŞ’ın dağıtımını gerçekleştirdiği 21 milyar kWH’lık elektriğin 5 milyar kWH’lık kısmını tarımda kullanılan sulama sistemleri tüketiyor. Söz konusu bu 5 milyar kWH’lık elektriğin ise 4.6 milyar kWH’lık kısmı için bölgedeki birçok çiftçi, sayaç kullanmadıklarından sebep hiçbir şekilde ücret ödemiyor. Oluşan bu kaçak kullanımın maliyeti ise tüm ülkedeki dürüst vatandaşın faturasına yansıyor.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir