Elektrik Faturasını Üstüne Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yeni evinize taşındıktan sonra tamamlamanız gereken en önemli resmi işlemler arasında yer alan faturaları üzerine alma işlemi, çoğu zaman kiracı ve ev sahiplerini bezdirecek kadar yoğun bir çaba gerektirebiliyor. Özellikle son dönemlerde çıkarılan yasalarla birlikte kiracılar için faturaları üzerine alma zorunluluğunun getirilmesi, kişilerin aklına “Elektrik faturasını üzerine alma işlemleri nasıl yapılır?” şeklindeki bir sorunun gelmesine yol açabiliyor.

Eğer siz de elektrik aboneliği için şubeye gittiğinizde eksik evrak nedeniyle işlem yapamama gibi olumsuz bir durumla karşı karşıya gelmek istemiyorsanız, elektrik faturasını üzerinize almak için aşağıda yer alan belgeleri mutlaka yanınızda bulundurun:

 • Ev sahibiyle imzalamış olduğunuz kira sözleşmesi (Kiracı değilseniz bu belge gerekli değildir)
 • Nüfus cüzdanı
 • Son dönemde zorunlu hale getirilen DASK (Zorunlu deprem sigortası) belgesi. (Eğer DASK belgesine sahip değilseniz bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurmanız gerekir)
 • Ev sahibi sizseniz, evin adınıza kayıtlı olduğunu gösteren tapu kağıdı
 • Elektrik aboneliği numarasının yer aldığı eski bir fatura (Zorunlu değildir, olsa iyi olabilir)

“Peki tüm bu işlemleri nereden yapacağım?” diye soracak olursanız…

Eğer İstanbul ili sınırları içerisindeyseniz, tüm bu işlemleri size en yakın CLK Boğaziçi Elektrik şubesinden tamamlayabilirsiniz. Abonelik bedeli zaman zaman değişiklik gösterebildiği için şubeyi telefonla arayıp bilgi almanızda fayda olacaktır. Eğer elektriğiniz kesilmişse, usulsüz (kaçak) kullanım yapmamak için bir an önce bu işlemleri tamamlamanız gerekir.

Konuya benzer diğer yazılar...

3 Yorum

 1. Hakan dedi ki:

  Elektrik üzerine faydalı bilgiler var sitede, birçok konuda bilgi sahibi oldum teşekkür ederim, bu kadar basitmiş meğer; yakın zamanda lazım olacak.

 2. Rifat tüfekçi dedi ki:

  Ölen babamdan kalan elektrik aboneliğini üstüme almak istiyorum.guvence bedeli odemem gerekiyormu.15 gun once yaptirsaydin guvence bedeli alinmiyordu.simdi. ödeyeceksin diyorlar.24.07.2018

 3. İlker dedi ki:

  Oturduğum dairenin elektrik ve suyu babamın üzerine bunları kendi üzerime nasıl alabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir