Öğrenciler, Güneş’ten Elektrik Üreten Çanta Yaptı

Niğde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyan öğrenciler, öğretmenlerinin de yardımıyla güneş enerjisinden elektrik üretebilen taşınabilir çanta yaptı.

elektrik-ureten-canta

Niğde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Bölümü öğrencileri öğretmenlerinin de desteğiyle güneş enerjisiyle elektrik üreten çanta yaptı. Öğrencilerin ürettiği çantayı bölüm başkanı Umut Çelik tanıtarak, ürün hakkında bilgi verdi. Çelik, çantalardan birinin 200 diğerinin ise 400 watt’lık enerji depolama kapasitesine sahip olduğunu ve 200 watt’lık çantanın 10 watt’lık bir ampulü 20 saat çalıştırabildiğini söyledi.

nigde-elektrik-ureten-cantaGüneşten elektrik üretebilen çantaların maaliyeti ise oldukça düşük. Bölüm başkanı Çelik çantaların her birinin 500 TL’ye mal olduğunu sözlerini ekledi. Çantaların geliştirilmesiyle birlikte elektrik olmayan veya elektriğin sık sık kesildiği bölgelerde büyük talep göreceği düşünülüyor. Ayrıca dağcıların da bu çantalara yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

Üzerindeki güneş panelleri sayesinde elektrik üreten ve depolayan çantanın üretim süresi ise 2 hafta sürmüş. Çantanın üretiminde emeği geçen öğrencilere ise şimdiden iş teklifleri gelmeye başladı.

Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Bölüm Başkanı Umut Çelik, güneş enerjisiyle ilgili çalışmalarının devam edeceğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir