Ufukta Elektrik Faturalarına Zam Gözükmüyor

Elektrik faturalarında yer alan kayıp-kaçak bedelinin geri ödenmesiyle ilgili tartışmalar sürerken, TETAŞ’ın (Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş.) elektrik fiyatlarına zam yapıp yapmayacağıyla ilgili tüketicilerin içini ferahlatan bir açıklama geldi. Elektrik enerjisinin elde edildiği petrol ve doğalgaz fiyatlarının ucuzlaması sonucu maliyetlerin düştüğünü belirten Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Başkanı İsmail Ergüneş, 2016 yılında elektrik faturalarına zam yapılmamasının mümkün olduğunu belirtti.

DÜNYA GENELİNDE UCUZLAMA YAŞANDI

Elektrik dağıtım şirketlerine yüzde 8 daha ucuza elektrik vermeye başlayan TETAŞ’ın bu hamlesi, Türkiye’nin dört bir yanındaki vatandaşların “Elektriğe zam yapılacak mı?” şeklindeki endişelerini boşa çıkarmış oldu. Ergüneş, elektrikte yaşanan bu indirimi dünya genelindeki petrol ve doğalgaz piyasasında yaşanan durgunluğa bağlıyor. Daha ucuza temin edilen bu tabiî kaynaklar neticesinde, elektrik üretiminin de ucuzlaması mümkün hale geliyor.

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ KATKISI BÜYÜK

Tüm bunlara ek olarak, ülkemizde kullanım alanı genişleyen ve daha çok hane tarafından tercih edilmeye başlanan yenilenebilir enerjiye olan ilgi de elektrik fiyatlarına zam yapılmayacağı şeklindeki beklentiyi kuvvetlendiriyor. Elektrik üretimini destekleyen rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları, fiyatların daha da artmasını engelliyor.

Eğer sene sonuna kadar herhangi bir ekstrem durumla karşılaşmaz, petrol ve doğalgaz fiyatlarının birden yükselmesine şahit olmazsak; tüketicilerin 2016 senesini elektrik faturalarına yansıyan zamları görmeden tamamlayabilmeleri mümkün gözüküyor. Tüm bunlara ek olarak kömür üretiminin artması da elektrik fiyatlarının zamlanmasını engelleyebilecek bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir