Elektrikler En Çok Marmara Bölgesi’nde Kesildi

Her ne kadar “planlanmış bakım çalışması” olarak önceden vatandaşlara duyurusu yapılsa da, büyük şehirlerde yaşayan vatandaşlar elektriklerin kesilmesinden büyük rahatsızlık duyuyor. Resmi web siteleri üzerinden hangi bölgelerde, ne kadar süreliğine elektriklerin kesileceğini önceden bildiren elektrik dağıtım firmaları; eskiyen altyapılarını yenilemek adına uzun bir süre elektrikleri kesmek zorunda kalabiliyorlar. Bu gibi durumlarda sabırsızlıkla elektriklerin gelmesini bekleyen ve elektrik kesintisine en çok maruz kalan bölge ise Marmara Bölgesi olarak karşımıza çıkıyor.

Geçtiğimiz sene boyunca 163 bin 610 saat boyunca elektriksiz kalan Marmara Bölgesi, bu miktarla rekoru elinde bulunduruyor. Elektriklerin en az kesildiği bölgeye baktığımızda ise 23 bin 147 saatlik kesinti süresiyle Güneydoğu Anadolu’yu görüyoruz. Kayıp kaçak kullanımın ciddi oranda yüksek olduğu Güneydoğu Anadolu’da elektriklerin çok az kesilmesi, aksine Marmara Bölgesi’nde sıklıkla elektriklerin gitmesi ise ilginç bir tablo olarak değerlendiriliyor.

Yaşanan elektrik kesintilerinin sebebine bakıldığında genelde ağır kış şartlarının etkili olduğu görülüyor. Havaların soğumasıyla birlikte elektrikli ısıtıcıları kullanan vatandaşlar, trafoların yetersiz kalıp infilak etmesine sebebiyet verebiliyorlar.

EN İYİ VE KÖTÜ PERFORMANSLI DAĞITIM ŞİRKETLERİ

90 bin 856 saatlik elektrik kesintisi süresiyle en düşük performansı UEDAŞ (Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş) sergiliyor. VEDAŞ (Van Gölü Elektrik Dağıtım AŞ) ise 3 bin 791 saatlik performansıyla en başarılı performans gösteren elektrik dağıtım şirketi olmayı başarmış bulunuyor. En çok kesintinin İzmir’de, en az ise Uşak’ta yaşandığı da bir diğer veri olarak paylaşılıyor.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir