Alman Şirketi, Türkiye’de Güneş Enerjisi Santralleri Kuracak

2017 yılında Türkiye’deki tüm güneş enerjisi panellerinin yerli ve milli imkânlarla üretileceği haberini daha önce de paylaşmıştık. (bkz) Bu haberin üzerinden çok fazla geçmeden, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları noktasında yükselen değer olduğunu gösteren yeni bir gelişme daha yaşandı. Evet, bugün gelinen noktada İç Anadolu’da yer alan bazı şehirler, yabancı enerji yatırımcılarının da dikkatini çekmeyi başarmış bulunuyor. Almanya’da faaliyet gösteren Juwi isimli şirket, bu yatırımcılardan birisi.

Nevşehir ve Konya’da güneş enerjisi santralleri kurma kararı alan şirket, bu sene içinde tam kapasite ile hizmet vermeye hazırlanıyor. Juwi, oldukça güneşli bir iklim yapısına sahip olan bu şehirlerde kuracakları güneş enerjisi santralleriyle 18,6 MW güç elde etmeyi planlıyor. Toplamda 18 adet santral kurmayı hedefleyen Juwi, bu santrallerden 10 tanesini Nevşehir’de inşa edecek. Kalan 8 tanesi ise Konya’da konumlandırılacak. Tüm bu santraller senede 31 milyon kW saatlik enerji üretecek.

Güneş enerjisi denildiği zaman ülkemizin akla gelen ilk şehirleri arasında yer alan Aksaray, Konya, Kayseri ve Karaman gibi şehirler; uzun bir süredir yabancı yatırımcıların santral kurma planlarını süslüyordu. Kolları sıvayıp harekete geçen Juwi, aslında rüzgar enerjisi sektöründe de hizmet veriyor. Ancak şirketim Türkiye yetkilisi Korhan Göğüş’ün açıklamasına göre Juwi, ülkemizde yalnızca güneş enerjisi santralleri üzerine faaliyet gösterecek.

Juwi gibi yenilenebilir enerji yatırımcılarının ülkemize daha çok yatırım yapması, enerjide dışa bağımlılığı azaltacak bir gelişme olarak değerlendiriyor.

Konuya benzer diğer yazılar...

1 Yorum

  1. muharrem dedi ki:

    Türkiye güneş enerjisi kullanımı için potansiyeli yüksek bir konumda yer almasına rağmen şimdiye kadar adımlar atılmaması kötü oldu.Bundan sonrası için yapılacak projeler küresel ısınma sorunu içinde iyi bir alternatif olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir