Elektrik Kayıp Kaçak Bedeli Nasıl Geri Alınır?

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, elektrikte alınan kayıp-kaçak bedelini açılan dava sonucu hukuksuz buldu ve davayı tüketici lehine sonuçlandırdı. Tüketiciler, müracaatları sonrası ödedikleri kayıp-kaçak bedellerini geri alabilir.

elektrik-kayip-kacak-bedeli-geri-alma

Çok tartışılan kayıp kaçak bedelinde yeni bir gelişme daha yaşandı. Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) İzmir Foça Şubesi, açılan davanın tüketici yararına sonuçlanmasından sonra elektrik kayıp-kaçak bedellerinin iade edilmeye başlandığını vatandaşlara duyurdu.
TÜKODER Foça Şubesi’nce açılan davanın Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından tüketici yararına sonuçlandırılmasının ardından elektrik kayıp-kaçak bedellerinin bulundukları yerlerde ilgili şirketten talep edilebileceği açıklandı. Tüketiciyi Koruma Derneği Foça Şube Başkanı Özkan Yılmaz, 45 vatandaşın derneğe başvuru yaptığını ve Kaymakamlık Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne (TSHH) müracaat ettiklerini açıkladı. Tüketici yararına çıkan kararın iptali için elektrik şirketi Gediz A.Ş.’nin İzmir 3. Tüketici Mahkemesi’nde dava açtığını belirten Özkan Yılmaz, mahkemenin yargıtay kararı doğrultusunda TSHH kararını onadığını ve kayıp kaçak bedellerinin iade yolunu açtığını söyledi.

Elektrik Kayıp Kaçak Bedelini Geri Alma

Vatandaşlardan alınan kayıp kaçak bedelleri haksız ve hukuksuz bulundu. Bugüne kadar ödediğiniz kayıp kaçak bedelini sizde geri alabilirsiniz.

 1. Önce elektrik dağıtıcı firmaya giderek dilekçe ile başvurup son 10 yılda kaç lira kayıp kaçak parası ödediğinizi sormanız gerekiyor. Firma bu başvuruya olumsuz cevap verirse doğrudan tüketici mahkemesinde belirsiz tutar alacak davası açılır.
 2. Ödenen kayıp kaçak tutarını gösterir yazı ile ilgili kuruma iade için başvurulur. İlgili kurum 2 bin 200 liraya kadar tutar için İlçe Tüketici Hakem Heyeti; 3 bin 300 liraya kadar İl Hakem Heyeti ve 3 bin 300 lira fazlası için doğrudan Tüketici Mahkemesi’dir. Tüketici Hakem Heyetleri bu işlem için herhangi bir ücret talep etmemektedir.
 3. Elektrik aboneliği ev değil, iş yeri içinse iki taraf da tacir olduğundan Ticaret Mahkemesi’ne başvuru yapılması gerekir.
 4. Başvurunun sonucunda verilecek karar kesinleşince doğrudan icraya verilebilir.
 5. Kayıp kaçak bedeli iadesinde kişisel aboneler yasal, ticari aboneler ise faizi ile ödediklerinin iadesini isteyebilir.

Konuya benzer diğer yazılar...

3 Yorum

 1. Meral dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı olmuş. Herkes haksız ödedikleri kayıp kaçak bedellerini geri istemeli. Kaçak kullananın cezasını vatandaşlar ödememeli.

 2. Faruk şimşek dedi ki:

  Kaçak elektrik bedeli konusunda çoğu siteye bakmistim pek yararlicbir konus yoktu. Ancak bu makale sayesinde kafamdaki tüm soru isaretleri kalkti.

 3. mahmut demirkolllllu dedi ki:

  yeni yasayla tüketiciye darbe vuruldu.şehirlerarası,şehiriçi lambaların harcadıkları enerjiyi TCK veya belediye ödüyormu?.Güneydoğuda kaçak elk.kullananlara devlein gücü yetmiyorsa ,üst yöneticilerde basiretsizlik var demektir..Büyük şehirlerde bile çok atelye ve fabrika kaçak elektrik kullanıyor.. kaçak kullanmayan vatandaş kendi kullandığını ödemeli.kullanmadığını tahsil etmek haraç almaktır..yeni kanun yargıya taşınmalı..Ayrıca ödeme güçlüğü olanlara düşük tarife ihdas edilmeli..milyarder de asgari ücretlide aynı tarifeye konulmamalı..kaçak kullananlara zamlı uygulamalı.genelde pkk destekcileri fazlaca kaçak kullanıyor..bunu devlet önlemeli..önlemiyorsa ilgili yetkili görevden azledilmeli. kaçak bedlini kullanmyan ödemesin diye referanduma mı gitsek acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir