Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

İyi bir hayat yaşamamız için gerekli olan yegane enerjilerden olan elektrik boşa kullanıldığı zaman, bize maddi zararolduğu gibi, global dünyamıza da ciddi ölçüde zarar verecektir. Elektrik tasarrufu için birkaç küçük dikkatli iş yaparak, elektrik faturanızı neredeyse yarı yarıya düşürebileceğinizi biliyor muydunuz?

elektrik-tasarrufu

Örnek vermek gerekirse; buzdolabının yerinden başlayalım. Buzdolabınızı evdeki kalorifer peteği ve ısı üreten diğer aygıtlardan uzak tutarak, daha fazla enerji harcamamasını sağlayabilirsiniz. Buzdolabınızın yerindeyken sağında ve solunda birer karış mesafeli boşluk bırakarak da, rahat çalışmasını ve az enerji tüketmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra elektrik tasarrufu için, eski model beyaz eşyalarınızı değiştirmeniz önem taşıyor. Çünkü kısa vadede eski ürünü kullanmak karlı geliyor olsa dahi, uzun vadede ciddi bir elektrik faturası karı yaparak, hem eşyanızı yenilemiş, hem de sürekli olarak düşük enerji kullanmış olacaksınız.

Evinizde yer alan eski tip ampuller yerine tasarruf ampulleri kullanarak, hem aynı performansta ışıklandırma sağlayıp hem de daha az fatura ödeyebilirsiniz. Kullanmadığınız odanın ışığını kapatıp, gereksiz çalışan aygıtlarınızı kapatarak fişini çekmeniz ve şarj aletleriyle işiniz bittikten sonra prizde tutmak yerine çıkartarak, yıllık ortalamaya vurduğunuz zaman, oldukça iyi bir miktarda elektrik tasarrufu yaptığınızı fark edebilirsiniz. Bunların yanı sıra, kendinizi ve bütçenizi sarmayacak gibi görünen yüksek faturaların, senelik toplamını aldığınız zaman, ciddi bir elektrik faturası düşüşü de yaşayacaksınız.

Maddeler Halinde Enerji Tasarrufu Yolları

 • Elektronik eşyaları kullanmadığınız zamanlarda fişini çekin. ( Şarj aletlerini de kullanmadığınız zaman prizlerden çıkartın.)
 • Tasarruflu ampuller kullanın.
 • Eski elektronik eşyalarınızı yenileriyle değiştirin.
 • Özellikle beyaz eşya satın alırken enerji verimliliği A sınıfı olanları tercih edin.
 • Çamaşır makinesi ve bulaşık makinelerini ihtiyacınıza uygun boyutta satın alın.
 • Elektrikli su ısıtıcısı kullanırken ihtiyacınız olduğu kadar su ısıtın.
 • Klasik fırın yerine mikrodalga fırın kullanın.
 • Eşya konumlandırmasını iyi yapın. Örneğin buzdolabının yanına fırın vb koymayın ve yanında bir miktar boşluk bırakın.
 • Ütü, saç kurutma makinesi gibi ısıtıcılı aletleri mümkün olduğunca az kullanmaya çalışın.

Küçük notlara dikkat edip, büyük kazançlar sağlamak sizin elinizde, unutmayın.

Konuya benzer diğer yazılar...

3 Yorum

 1. Kubilay dedi ki:

  Yeni teknoloji ürünler tasarruf konusunda çok başarılı.Damlaya damlaya göl olur valla dikkat edicem yazılanlara , paylaşım için teşekkürler

 2. Berkan Aslan dedi ki:

  Dediğiniz gibi eski teknolojik ürünleri yenileriyle değiştirerek ve kullanmadığımız zaman elektrikli eşyaların fişini çekerek tasarruf yapabiliriz.Çok yararlı bir yazı olmuş.Paylaşım için teşekkürler.

 3. ertan dedi ki:

  mesut abi siteni begendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir