KPSS’de 7161 Elektrik Mühendisi Kodu Geri Gelecek mi?

Her yıl binlerce öğretmen ve sağlık personeli alımının yapıldığı devlet kademelerinde yeteri kadar istihdam edilmemekten yakınan elektrik mühendisleri, 7161 kodlu kadrolara alan açılmasını talep ediyor. Atanamayan öğretmenler kadar seslerini duyuramamaktan yakınan elektrik mühendisleri, taleplerini BİMER ve e-posta gönderimleri aracılığıyla yetkililere iletmeye çalışıyorlar.

2010/2 KPSS’sine kadar ayrı kabul edilen Elektrik Mühendisliği (4610) ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği (4611) atamaları, YÖK’ün aldığı kararla birlikte eşdeğer sayılmış ve 4611 numaralı kod tercihi üzerinden alımlar gerçekleştirilmeye başlanmıştı.

2013 yılının ilk KPSS’sinde bu iki kadronun ayrılması gerektiğine karar veren Devlet Personel Başkanlığı, 7161 numaralı kod üzerinden Elektrik Mühendisi alımlarına devam etmişti. Ancak bu kod üzerinden atanmak isteyen memur adaylarının Elektrik Makineleri ve Elektrik Enerjisi İletimi başta olmak üzere bir takım dersleri aldıklarını belgelemeleri gerekiyordu.

Aynı yıl içinde bu sefer 7161 numaralı kodun kapsamında değişikliğe gidilmiş ve açılan kadrolara atanmak isteyenlere “Lisans/Yüksek Lisans eğitiminde Elektrik Makineleri, Yüksek Yüksek Gerilim Tekniği ve Güç Sistem Analizi derslerini aldıklarını belgelemek” şartı koşulmuştu.

TCDD gibi sürekli olarak yüksek gerilim hatları üzerinde çalışan kurumlarda istihdam edilmesi planlanan elektrik mühendislerinin söz konusu eğitimleri alıp almadığı tartışma konusu olmuştu. Bu sebepten dolayı TCDD, yerleşmeye hak kazanan bazı kişilerin atamasını da yapmamıştı.

Gelinen noktada ise 7161 numaralı kod, kılavuzlardan kaldırılarak atanmak isteyenler tarafından tercih edilemez hale getirilmiştir. Elektrik mühendisleriyle ilgili tercih kılavuzlarında yer alan bu eksikliğin bir an önce giderilmesi talep ediliyor.

Konuya benzer diğer yazılar...

1 Yorum

  1. Mert dedi ki:

    Gerçekten elektrik mühendislerin ihtiyacı olan 7161 kodlu kadrolara alan açılması lazım. Tabi devlet olması gerekeni yaparak Lisans/Yüksek Lisans eğitiminde Elektrik Makineleri, Yüksek Yüksek Gerilim Tekniği ve Güç Sistem Analizi derslerini aldığına dair belge isteyecek.Umarım her iki tarafında istediği gibi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir