YTÜ Yıldız Savaşları 2016’nın Kazananı Belli Oldu

Türkiye’nin dört bir yanındaki en başarılı üniversite ve okulların katılımıyla amansız bir rekabet ortamı içinde gerçekleştirilen Yıldız Savaşları Robot Yarışması sonuçlandı. 3 senedir düzenli aralıklarla gerçekleştirilen ve gençlerin geliştirdiği robotların kıyasıya hünerlerini sergilediği yarışmayı Ankara’daki ASO Teknik Koleji’ni temsil eden öğrenciler kazandı.

Farklı ebat ve özelliklerde geliştirilen, toplamda 18 farklı robotun yer aldığı yarışma, geçtiğimiz hafta 2-3 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da düzenlendi. Gençlerin robot geliştirme alanına ilgisini çekmek için düzenlenen Yıldız Savaşları Robot Yarışması’na okul ve öğrencilerden olan ilgi büyüktü. Yarışmanın düzenlendiği Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Davutpaşa kampüsünde bulunan Kongre ve Kültür Merkezi, bu zorlu yarışmayı izlemek isteyen her yaştan katılımcılarla doldu. Türkiye’nin farklı şehirlerinden en bilindik üniversitelerinde eğitim gören öğrenciler de yarışmada ter döktü. O üniversitelerden bazıları şöyleydi:

YTÜ (Yıldız Teknik Üniversitesi), İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi), Marmara Üniversitesi ve Koç Üniversitesi.

3 senedir düzenlenen yarışmada son 2 senedir ödül almayı başaran Göktürk isimli robotla yarışmaya katılan ASO Teknik Koleji öğrencileri, bu yıl da boş geçmeyerek yarışmanın birincisi olmayı başardı. Kolejin robot kulübünde yer alan 14 öğrenci, ve bu öğrencilere rehberlik eden Murat Yazlıdağ ve diğer 3 öğretmenin üstün çaba ve gayretleriyle geliştirilen robot; üzerine harcanan emekleri boşa çıkarmayarak geliştiricilerinin yüzünü güldürdü. Yine yarışmada boy gösteren Gelişim Üniversitesi’ne ait robotu yenerek birinciliğe hak kazanan Göktürk, yarışmanın galibi olmaya hak kazandı.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir