Diyarbakır’da Sudan Elektrik Üretilecek

Suda var olan enerjiden elektrik üretilebildiğini biliyor muydunuz? Diyarbakır’da inşaatı tamamlanan yeni elektrik üretim tesisiyle suyun potansiyel enerjisi elektriğe çevrilecek. Bu sayede Diyarbakır halkının ihtiyacı olan elektrik ihtiyacı çok daha uygun maliyetle sağlanmış olacak. Diyarbakır’ın suyunu sağlayan DİSKİ, bu sayede tasarruf etme imkânına da kavuşmuş olacak.

1 milyon 242 bin lira gibi “makul” denilebilecek bir maliyetle inşa edilen elektrik enerjisi üretim tesisi, deneme testlerinin tamamlanmasının ardından yakın bir tarihte tam kapasite ile çalışmaya başlayarak elektrik üretme işlemlerine aralıksız devam edecek. Maliyetlerin Karacadağ Kalkınma Ajansı ve DİSKİ tarafından bölüşüldüğü tesiste suyun potansiyel enerjisinden faydalanılacak.

Diyarbakır’daki Mahabad Bulvarı’nda kurulan tesis şu şekilde enerji üretecek:

30 metre kadar bir yükseklikten aşağıya doğru ivmelenen suyun oluşturduğu kinetik enerji, yüksek teknoloji ürünü tribünler aracılığıyla elektrik enerjisine dönüştürülecek. Yıllık 2 bin 583 MW miktarında elektrik enerjisi bu şekilde üretilecek. Bunun sonucunda DİSKİ maliyetlerden tasarruf etmiş ve yatırımlara daha fazla kaynak ayırma şansını da elde etmiş olacak.

Bu şekilde üretilen enerjinin DİSKİ’nin kasasına senelik olarak yaklaşık 900 bin TL’lik bir katkı sağlanması bekleniyor. Tüm bunlara ek olarak kurulan bu tesisin enerjisini de tamamen kendi kaynaklarıyla karşılaması hedefleniyor.

Diyarbakır başta olmak üzere Türkiye’nin diğer şehirlerinde de yavaş yavaş kurulmaya başlanan bu tesisler sayesinde enerjide dışa bağımlılığın önemli bir miktarda azaltılması da yine belirlenen hedefler arasında yer alıyor.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir