AB Ülkelerinin Yenilenebilir Enerji Karnesi Zayıf

solar_panels_3499161b

BM’nin İklim Değişikliği Konferansı’na katılarak yenilenebilir enerji üretimi noktasında belli taahhütlerde bulunan ülkeler, bu doğrultuda fosil yakıt kullanımını azaltarak her geçen gün rüzgar ve güneş enerjisini elektriğe çeviren tarlalar kurmaya devam ediyorlar. İngiliz The Telegraph gazetesi, hangi Avrupa ülkelerinin yenilenebilir enerji üretiminde belirledikleri hedeflere ne derece ulaşabildiğinin detaylı analizini yaptı.

Eurostats’ın yayınlamış olduğu istatistiklere göre ne yazık ki çoğu AB ülkesi, belirledikleri yenilenebilir enerji üretimi hedefinden bir hayli uzak. 2010 ile 2013 yılları arasındaki istatistiklere bakıldığında, 29 AB ülkesinden 11’inin hedeflerini ıskaladığı görülüyor. İngiltere, İrlanda, İspanya, Fransa ve Almanya’nın da aralarında bulunduğu bu ülkeler; her şeye rağmen yenilenebilir enerji kullanımında bazı köklü değişikliklere de imza atmış bulunuyorlar.

Örneğin İngiltere, tarihinde ilk kez güneş ve rüzgar enerjisi kullanımını fosil yakıtların önüne geçirmeyi başardı. Bu başarısıyla İngiltere, belirlediği hedefe de en yakın AB ülkesi olmuş bulunuyor.

İskandinavya ülkeleri ise diğer tüm AB ülkelerinden çok daha önde. İsviçre ve Norveç, enerji ihtiyacının yarısından fazlasını yenilenebilir enerji kaynaklarından üreterek İngiltere’nin 10 katı daha başarılı olmuş durumda.

Fransa ve Almanya gibi sanayisi gelişmiş Avrupa ülkeleri ise yüzde 14.2 ve 12.4’lük yenilenebilir enerji kullanımı oranlarıyla daha da mesafe kat etmesi gereken AB ülkeleri arasında yer alıyor. Söz konusu bu oranlar da yüzde 5.1’lik yenilenebilir enerji kullanım oranıyla İngiltere’nin yaklaşık 3 katına tekabül ediyor.

Konuya benzer diğer yazılar...

1 Yorum

  1. Enerji Kimlik Belgesi dedi ki:

    Ne yazık ki bu karne ülkemiz açısından da oldukça zayıf! Halbuki 4 mevsim güneş gören bir ülke olan ve rüzgar açısından da çok verimli alanlara sahip olan ülkemizde bu kaynakları yeterli derecede kullanamıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir