Elektrik Krizinin Vurduğu Venezuela’da Memurlar 2 Gün Çalışacak

kuraklık-baraj-venezueloa-3893-1068x670

İçinde bulunduğu enerji krizinden kurtulmak için kamuda tasarrufa giden Venezuela hükümeti, 2 milyondan fazla memura haftada 5 gün tatil izni verdi. Zorunlu olarak getirilen bu tatil sonucu memurlar haftada yalnızca 2 gün çalışacak. Bu sayede elektrik tüketimini azaltmayı hedefleyen hükümet, ülkeyi kasıp kavuran El Nino rüzgarlarlarının yol açtığı krizi bu yolla aşmayı planlıyor.

Latin Amerika’da yer alan ve Nicolas Maduro’nun başkanlığında yönetilen Venezuela’da üretilen enerjinin yüzde 60’ından fazlası, hidroelektrik santrallerin kurulu olduğu barajlardan elde ediliyor. Sıcak havaların bir türlü dinmemesi ve çok az yağmur yağması neticesinde ülkedeki su kaynakları tükenmeye yüz tutunca barajlar da elektrik üretemez hale geldi. Gelinen noktada Venezuela hükümeti, memurların haftada 2 gün çalıştırılmasıyla sert tasarruf tedbirleri almaya başlamış bulunuyor.

Başkan Yardımcısı Aristobulo Isturiz, memurların yalnızca Pazartesi ve Salı günleri hizmet vereceğini açıkladı. Ancak memurlar, çok acil ve önemli işleri varsa Çarşamba günleri de çalışabilecekler.

Ülkede yaşanan elektrik krizine karşı alınan önlemler bununla da kısıtlı değil. Alışveriş merkezleri ve oteller günde 9 saat boyunca kendi elektriklerini üretmek zorundalar. Ağır sanayi fabrikaları ise kendi ürettikleri enerji miktarını yüzde 20 daha da artırmaya zorlandılar. Paskalya bayramında ülke genelinde 5 gün boyunca resmî tatil ilan edilmesi, Başkan Nicolas Maduro’nun Nisan ve Mayıs ayları boyunca her Cuma gününü ulusal bayram ilan etmesi de söz konusu önlemler arasında yer alıyor.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir