Solar Impulse 2 Pasifik’i Sorunsuz Geçti

solar-impulse-2-gunes-enerjili-ucak-pasifik

Güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse 2 uçağı, dünyanın çevresini dolaşmayı hedeflediği uzun yolculuğunda hiçbir sorunla karşılaşmadan Pasifik Okyanusu’nu geçmeyi başardı. Hawaii’den havalanan uçak ABD’nin Kaliforniya şehrine iniş yaparak güneş enerjisinin uçaklarda da verimli bir şekilde kullanılabileceğini kanıtlamış oldu.

Geçtiğimiz Salı günü Kuzey Pasifik’in yaklaşık 20 bin feet üzerinde uçuşunu gerçekleştiren Solar Impulse, neredeyse tamamı dolu olan bataryaları sayesinde gece de uçabiliyor. Kötü hava şartları sebebiyle sert rüzgarlardan olumsuz etkilenen uçak, Hawaii’den Kaliforniya’nın Mountain View şehrine yaklaşık 3 günde ulaşabildi. Uçağın pilot kabininde ise Bertrand Piccard ve ona eşlik eden yardımcı pilot Andre Borschberg yer alıyordu. Ekip için bir dönüm noktası olan bu uzun uçuş, güneş enerjisiyle çalışan uçağa olan inançları da tazelemiş oldu.

Japonya seyahatinde iken batarya panellerinde meydana gelen hasar sonucu Hawaii’ye iniş yapmak zorunda kalan ve Temmuz ayından beri adada mahsur kalan Solar Impulse 2, dünyanın etrafını dönme yolculuğuna geçtiğimiz senenin Mart ayında başlamıştı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dhabi şehrinden havalanan uçak; Umman, Myanmar, Çin ve Japonya’ya uçmuştu.

Asya seyahatinden sonra dünyanın etrafını dönme yolculuğu sekteye uğrayan uçağın kanatları ve güneş enerjisi panelleri kötü havalarda ağır hasar almıştı. Havaların düzelmesi ve hasarın giderilmesi ise yaklaşık 1 ayı bulmuştu. 17 binden fazla güneş enerjisi hücresinin yer aldığı uçak geceleri uçabilmek için yeterli enerjiyi sağlayacak depolama birimlerine de sahip.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir