Elektrik Kesintileri 20 Dakika Bile Sürmeyecek

yedas-tan-elektrik-kesintisi-aciklamasi-8392253_x_o

Ülke genelinde artan enerji talebini karşılamakta zorlanan elektrik dağıtım ağının geliştirilmesiyle ilgili çalışmalar son hızla devam ediyor. En son geçtiğimiz hafta Türkiye’nin birçok şehrinde yaşanan elektrik kesintileri vatandaşı canından bezdirmiş, kesintinin geniş bir alanda etkili olması “sabotaj” ihtimalini akıllara getirmişti. Konuyla alakalı açıklama yaparak yüreklere su serpen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, tüm artan elektrik tüketimini yerli kaynakları kullanarak karşılayacaklarını belirtti. Konuşmasının devamında bundan sonra yaşanacak olan elektrik kesintilerinin 20 dakika bile sürmeyeceğini ifade eden Albayrak, elektrik üretiminde yerli kömürün kullanılması gerektiğinin de altını çizdi.

Peki bu nasıl sağlanacak? Albayrak’a göre elektrik kesintilerini bu kadar kısa bir süreye indirgemenin yolu, bölgesel olarak elektrik üretimini artırmaktan geçiyor. Her bölge kendine yetecek kadar elektrik üretimini sağlamayı başarırsa kesintiler yerel bazda meydana gelecek ve daha kısa sürecek. Trakya ve Karadeniz bölgesinde bununla ilgili çalışmalar halen daha sürüyor. Gelecekte kesintilerin 20 dakikadan daha az sürecek olması, tüketiciler için oldukça iyi bir haber doğrusu.

Greenpeace protestocularının Soma’daki termik santrale tırmanarak “Gri ve pis” yazılı pankart asmasına da değinen Albayrak, bu tür hardeketleri tasvip etmediklerini belirterek protestocuları Ermenistan’daki Metsamor santralini de protesto etmeye davet etti. “Ermenistan’la sınırlı kalmayıp tüm dünya için tehlike arz eden bu nükleer santrali protesto ederseniz Türkiye’ye de hizmet etmiş olursunuz” diyen Albayrak’ın bu davetine protestocuların ne cevap vereceği merak ediliyor.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir