Rüzgar Enerjisinden Elektrik Üretimi

Havayı gözümüzle görmediğimiz için akışkan olmadığını düşünebiliriz, fakat hava aslında akışkandır. Havanın bu akışkanlığı sayesinde oluşan hava akımının hareket enerjisine rüzgar enerjisi denir. Bu enerji türü mekanik ve elektrik enerjisi gibi enerji türlerine dönüştürülebilir.

ruzgardan-elektrik-enerjisi-uretimi

Rüzgar enerjisinin kaynağı güneş enerjisidir. Güneş enerjisinin dünyaya gelen % 1 – % 2 gibi küçük bir kısmı rüzgar enerjisine dönüşmektedir.

Rüzgar enerjisinin kullanım alanları nerelerdir?

Birçok alanda kullanılan rüzgar enerjisi günümüzde en çok elektrik üretiminde kullanılmaktadır.

Elektrik enerjisi üretimi
Bahçe ve park gibi yerlerin aydınlatılmasında
Yollarda bulunan sinyalizasyon levhalarında
Sulama sistemlerinde
Karavanlarda elektrik üretmek için

Rüzgar’dan Elektrik Nasıl Üretilir?

Rüzgar enerjisinin en çok kullanıldığı alanlardan biri de elektrik enerjisi üretimi alanıdır. Bu enerji dönüşümü için rüzgar türbinleri kullanılmaktadır. Ülkemizin bazı şehirlerinde de rüzgar enerjisinden elektrik üretmek için rüzgar türbinleri bulunmaktadır.

Rüzgar Türbini

 1. Rüzgar Türbini Avantajları:

ruzgar-enerjisinden-elektrik-uretimiRüzgar enerjisi en temiz enerji kaynaklarındandır. Nükleer ve kömür santralleri gibi çevreye karbondioksit gazı salmaz.  Bu nedenle çevre kirliliği yaratmaz. Ayrıca yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Bu enerjinin kullanımı orman ve tarım alanlarına zarar vermez. Rüzgar enerjisinin bitmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

 1. Rüzgar Türbini Dezavantajları:

En büyük eksisi yakın çevresinde gürültü kirliliğine neden olmasıdır. Bu yüzden yerleşim bölgelerinden ve vahşi yaşam alanlarından uzağa kurulmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra rüzgarlar değişkenlik gösterdiği için her zaman aynı verim alınamamaktadır.

 1. Rüzgar Türbini Türleri:

2 çeşit sistemli rüzgar türbini bulunmaktadır. Bunlar:

 • Yatay eksenli sistemler
 • Düşey eksenli sistemler
 1. Rüzgar Türbinleri Nasıl Çalışır?

Rüzgar Türbinleri genel itibarı ile pervaneler, kule, jeneratör, dişli kutusu ve elektrik-elektronik elemanlarından oluşmaktadır. Kule elemanı düşey eksenli türbinlerde bulunmayabilir. 3 kanatlıdırlar. Çünkü daha fazla kanat sayısı olması dönüş hızını arttırmaz aksine düşürür. 3’ten fazla kanat olduğu zaman her bir kanat kendinden sonraki kanadın rüzgar alımını düşüreceği için dönüş hızı düşecektir ve bu nedenle en ideal kanat sayısı 3’tür.

Rüzgarda bulunan hareket (kinetik) enerjisi pervaneler vasıtasıyla makinelerin dönen birimlerinde (rotorda) mekanik enerjiye çevrilir. Daha sonra yapılan devir hareketi hızlandırılarak bu enerji jeneratörlere aktarılır. Jeneratörden elektrik enerjisi elde edilir ve elde edilen bu elektrik enerjisi akülere aktarılır veya aküye depolanmadan doğrudan alıcılara aktırılır.

Rüzgar türbinlerinin saatteki normal dönme hızı 33 mil olduğunda tam kapasite çalışmaktadırlar. Saatteki dönme hızları 45 mil olduğunda sistem kendiliğinden yani otomatik olarak durmaktadır.

Tipik büyük bir rüzgar türbini yıllık yaklaşık olarak 600 evin elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. Pervanenin yarıçapına göre üretilen elektriğin çıkış gücü değişiklik göstermektedir. Büyüklüklerine göre 10 m pervane çapına sahip bir rüzgar türbini 25 kW elektrik enerjisi üretirken, 80 m pervane çapına sahip bir rüzgar türbini ise 2500 kW elektrik enerjisi üretmektedir.

Konuya benzer diğer yazılar...

4 Yorum

 1. Kadir dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Sade ve yerinde bir anlatım olmuş. Ödevimde kullandım.

 2. Suat kilic dedi ki:

  Köyümüzün üst kısmında bir tepe var o tepeye rüzgar enerjisi elde etmek için bir üçlü pervaneli bir direk dikip rüzgar enerjisi elde etmek istiyoruz
  Bizi aydınlatabilirmişsiniz
  Teşekkür ediyorum

 3. Yasuo dedi ki:

  Açıklayıcı ve öz bir anlatım olmuş teşekkütler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir