İskoçya, Harcadığı Elektriğin Yarısını Yenilenebilir Enerjiden Üretti

Today Alex Salmond Scotlands First Minister officially switched on the 140-turbine Whitelee wind farm on Eaglesham Moor in East Renfrewshire.The wind farm, is about the size of Glasgow city centre, was turned on to the National Grid in a ceremony with Ignacio Galan, chairman and chief executive of Iberdrola, the Spanish owners of ScottishPower.Eaglesham Moor in East RenfrewshireGlasgow, Scotland, UK 20/05/09 © COPYRIGHT PHOTO BY MURDO MACLEOD All Rights Reserved Tel + 44 131 669 9659 Mobile +44 7831 504 531 Email: m@murdophoto.com STANDARD TERMS AND CONDITIONS APPLY see for details: http://www.murdophoto.com/T%26Cs.html No syndication, no redistribution, repro fees apply.

İskoçya, geçtiğimiz yıl ülkece tükettiği elektriğin yarısından fazlasını yenilenebilir enerji kaynaklarından üretti. Birleşik Krallıklar Enerji ve İklim Değişikliği Departmanı’nın yayınladığı istatistiklere göre İskoçya’nın belirlemiş olduğu yenilenebilir enerji üretim miktarı hedefi yüzde 50 idi. Söz konusu hedefi yüzde 7.7 daha aşarak yüzde 57.7 oranına ulaşmayı başaran İskoçya, bu sayede ülkede harcanan elektriğin yarıdan fazlasını yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarından imal etmeyi de başardı.

İskoç Ulusal Partisi (SNP) yetkilileri bu verileri takdirle karşılarken, Mayıs’taki seçimlerde tekrar seçilmeleri halinde yeni hedeflerini de yürürlüğe koyacaklarını belirtti. Başbakan ve SNP’nin başkanı John Swinney, yapmış olduğu açıklamada “SNP’nin yenilenebilir yeşil enerji üretimine göstermiş olduğu önem bu rakamlarla ortaya çıktı. Yeniden seçilirsek daha da ileriye gideceğiz ve İskoçya’nın uzun vadeli enerji yatırım planını yeşil enerji kaynaklarıyla şekillendireceğiz” dedi.

“Yenilenebilir enerji kaynağı kullanımında görülen bu artış, İskoçya’nın dünya genelinde küresel ısınmaya karşı harekete geçen ülkelere liderlik etmesini de sağlıyor” diyen Swinney, “İstatistik rakamlarının da gösterdiği üzere İskoçya, önümüzdeki yıllarda da yeşil enerjiye yönelik yatırımlarını sürdürecek” açıklamasında bulundu.

Küresel ısınmaya karşı önlem alan ve harcadığı elektriğin yarısından fazlasını rüzgar enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarından üretmeyi başaran İskoçya, bu başarısıyla diğer birçok ülkeye de örnek teşkil ediyor doğrusu. Fosil yakıtların her geçen gün daha az kullanıldığı dünyada rüzgar tarlalarına olan ilgi de her geçen gün artıyor.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir