Hidrojen Enerjisi ile Tanıştınız mı?

Uzmanların, dünyanın en temiz enerji kaynağı olduğu yönünde birleştiği elektrik, arabalarda da enerji kaynağı olarak tercih edilerek hayatımızın daha büyük bir alanında yer almaya başladı. Petrol enerjisine nazaran daha sessiz, ucuz ve çevre dostu olan elektriği elde etmek için yeni yöntemler de sürekli olarak keşfediliyor. Rüzgar ve güneş santrallerinin her geçen gün daha da yaygınlaşması, bunun bir işareti. Ancak önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşması beklenen bir başka enerji kaynağı daha var ki: Hidrojen!

Türkiye kıyılarında bol miktarda bulunan ve diğer enerji türlerine göre çok daha hızlı bir şekilde elektriğe dönüşebilen hidrojenin otomobillerde kullanılması için çalışmalar sürüyor. Bunun yanı sıra şehirlerin aydınlatılması ve elektrik ihtiyacının karşılanması noktasında da hidrojenden faydalanabilmek mümkün. Çevreye ve insana dost bir enerji kaynağı olan hidrojenin yaygınlaşması, elektriğin daha ucuza elde edilebilmesini de sağlamış olacak.

Hidrojen enerjisinin avantajları

  • Petrol ve kömür gibi enerji kaynaklarından bariz bir şekilde daha temizdir.
  • Yine diğer enerji kaynaklarına kıyasla daha verimlidir.
  • Bataryalarda depolanabilmesi mümkündür. Bu sayede otomobillerde de güç kaynağı olarak kullanılabilir.
  • Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde hidrojen elde etme sorunu yoktur. Özellikle Karadeniz sahil şeridi boyunca yeterli miktarda hidrojen rezervi mevcuttur.

Gelecek yılların yükselen enerji kaynağı olmaya aday hidrojeni üretim maliyetleri şuan için birazcık yüksek. Ancak bu maliyetleri düşürmek adına çalışmalar halen daha sürüyor.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir