Elektrik Dağıtım Personeline Fiziki Kriterler Getiriliyor

Yüksek tehlikesi olan “elektrik işiyle uğraşan personele, elektrik işçilerine” boy, kilo, işitme, yaş ve refleks gibi kriterler getirilecek. Bu kriterlerle yaşanan yaralanmaların ve ölümlerin önüne geçilmeye çalışılacak.

elektrik-iscisi-kriterleri

Ülkemizde yaşanan iş kazaları nedeniyle her gün yüzlerce kişi yaralanıyor, onlarca kişi ise hayatını kaybediyor. Bu yaralanmaların ve ölümlerin önüne geçmek için iş güvenliği hakkında yeni çalışmalar yapılmaya devam ediliyor.

Yaşanan elektrik kazalarının önüne geçebilmek için bu işte çalışan personele fiziksel kriterler getiriliyor. Türkiye Elektrik ve Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) Genel Müdürü Mükremin Çepni’nin açıklamasına göre elektrik dağıtım işinde çalışanlar için mesleki kriterler getirilecek. Bu sektörde çalışacak personel seçimi tıbbi, bilimsel ve psikolojik yöntemlerle belirlenecek. Yeni çalışmayla elektrik dağıtım işinde çalışan personele, boy, kilo, yaş işitme, refleks gibi kriterler getirilecek.

Elektrik Çalışanına Futbolcu Kriteri

Yılda, elektrik dağıtım sektöründe çalışan 18 kişi yaşanan kazalar nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu yeni kriterler ile bu sayının daha da düşürülmesi hedefleniyor. TEDAŞ Genel Müdürü Çepni konuyla ilgili olarak, eğitime katılan personel eğer kriterlere uygunsa o işte çalışmaya devam edecek. Eğer uygun değilse sektörde başka bir göreve kaydırılacak dedi. Mükremin Çepni, yeni uygulamayı anlatırken futbolcuları örnek gösterdi. Kulüplerin yeni futbolcu alırken check-up’tan geçirdiğini söyleyen Çepni, artık personel alımının da bu şekilde olacağını söyledi.

30.000 Personeli İlgilendiriyor

Yeni kriterler ile şişman ve fiziği uygun olmayan kişiler elektrik direklerine tırmanamayacak. 30.000 saha çalışanını etkileyen bu değişiklik ile yaşanan iş kazalarının minumuma inmesi bekleniyor.

Malzeme Kalitesi De Arttırılacak

Personel kalitesinin arttırılmasının yanı sıra malzeme kalitesi de arttırılacak. TEDAŞ Genel Müdürü Çepni, malzemelere bir standart getirileceğini ve bu standardın belirli aralıklarla kontrol edileceğini sözlerine etkiledi.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir