Rüzgar Enerjisinin Avantaj ve Dezavantajları

Son yıllarda giderek artan temiz enerji ihtiyacını karşılama noktasında akılcı bir tercih olarak karşımıza çıkan rüzgar enerjisi, her geçen gün popülerliğini artırarak Türkiye’nin ve dünyanın farklı şehirlerinde kurulan türbinlerle elektrik üretimi sağlıyor. Peki dışarıdan bakıldığı zaman birçok avantaja sahip olan rüzgar enerjisi, acaba sanıldığı kadar masum bir enerji kaynağı mı? Dilerseniz hep beraber rüzgar enerjisinin avantaj ve dezavantajlarına bakalım, kararı siz verin.

Rüzgar enerjisinin avantajları

  • Enerji kaynağı ücretsizdir! Esen rüzgara para ödemezsiniz, bu da size önemli bir maliyet avantajı sağlar.
  • Çevre dostudur. Zararlı gaz salınımı yapmaz, atık üretmez, doğayı kirletmez. Bu özellikleriyle gerçekten temiz bir enerji kaynağıdır.
  • Fazla yer kaplamaz. Güneş enerjisi panelleri gibi geniş arsaları işgal etmez. Dikine kurulduğu için güneş enerjisine nazaran daha küçük alanlarda aynı ölçüde elektrik üretimi sağlanabilir.
  • Yine güneş enerjisiyle kıyaslayacak olursak, günün her saati elektrik üretimi gerçekleştirebilir. Sonuçta rüzgar geceleri de esebiliyor, değil mi?

Rüzgar enerjisinin dezavantajları

Yukarıda yer alan avantajlar, rüzgar enerjisinin tercih edilmesinin başlıca sebepleri arasında yer alıyor. Ancak rüzgar enerjisinin bazı can sıkıcı kötü yönleri de yok değil. Bu dezavantajlar şöyle sıralanabilir:

  • Yılın belli dönemlerinde göç eden kuşlara zarar verebilir.
  • Çok gürültü yapan bir çalışma mekanizmasına sahip olduğu için şehir dışında kurulmak zorundadır.
  • Enerji üretimi için rüzgar ne çok, ne de az esmelidir. Bunu ideal seviyede ayarlamak da ciddi fizibilite araştırması gerektirir.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir