Türkiye’de Kaçak Elektrik Kullanımı

Kaçak elektrik kullanımı ülkemizde ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.Kaçak elektrik kullanan iller sıralamasında zirvede Mardin yer alırken, Çanakkale en az kaçak elektrik kullanan il olarak son sırada yer aldı.

2016 yılına gelmemize rağmen ne yazık ki ülkemizde kaçak elektrik kullanımının önüne geçilemiyor. Kaçak elektrik kullanımında faturasını düzenle ödeyen vatandaşlarda zarar görüyor. Çünkü faturasını düzenle ödeyen vatandaşların faturasına kayıp-kaçak bedeli adı altında bir bedel daha ekleniyor. Kaçak elektrik kullananların cezasını faturasını düzenli ödeyen vatandaşlar çekiyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Zirvede

Kaçak elektrik kullanımında dikkatleri %75’i bulan kaçak elektrik kullanımıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi çekiyor. Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. hizmet verdikleri Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Batman, ve Diyarbakır’da yılda ortalama 20 milyar kilowattsaat enerji tüketildiğini ve bunun kabaca yüzde 75’inin kaçak olduğunu söylüyor. DEDAŞ ayrıca bazı yerlerde kaçak elektrik kullanımının %95 olduğunu belirtiyor.

Türkiye Ortalamasının 6,5 Katı Kullanım

DEDAŞ sözcüsü bazı yerlerde kaçak olduğu için olması gerekenden kat kat fazla tüketim olduğunu söylüyor. Örnek olarak Viranşehir gösteriliyor.  Türkiye’de günümüzde bir abonenin ortalama kullanımı aylık 550 kilowattsaat ama Viranşehir’e gittiğinizde bu rakam 3 bin 250 kilowattsaati buluyor. DEDAŞ sözcüsü bu şehirde sık sık yaşanan elektrik kesintilerini aşırı tüketime bağlıyor. Çünkü kaçak elektrik kullanımı %90 olan bu şehirde Türkiye ortalamasının 6,5 katı bir kullanım var.

Normalden Fazla Tüketime Asgari Fatura Dönemi

Enerji Piyasası ve Denetleme Kurumu(EPDK) tarafından normalden kat kat fazla kullanıma yeni yasa taslağı hazırlanıyor. 2017’ye kadar çıkmasa beklenen bu yasa ile kaçak elektrik kullanımının yüksek olduğu yerlerde vatandaşlar tüketim yönünden izlenecek ve kaçak kullanımın önüne geçilmeye çalışılacak.

Kaçak Elektrik Kullanımı Sıralaması

Kaçak elektrik kullanımında batı illeri son sıralarda yer alıyor. En az kaçak elektrik kullanan il Çanakkale olurken bu ili Nevşehir, Kırklareli, Uşak, Kütahya, Osmaniye ve Bilecik takip ediyor.

turkiye-kacak-elektrik-il-siralamasi

Yeni çıkacak yasanın kaçak elektriği bir nebze de olsa çözmesi dileğiyle..

paylaşmak güzeldir..Share on Facebook14Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn1Pin on Pinterest1

Türkiye’de Kaçak Elektrik Kullanımı” için bir yorum

  • 22 Şubat 2016 tarihinde, saat 17:36
    Permalink

    Kaçak elektrik yine dürüst vatandaşın sırtına bindiriliyor . Şirket zarar etmiyor. %75 varan kacak oranı nedemek yazıyı okudum tüylerim diken diken oldu. Hakkımı helal etmiyorum Yazıklar olsun kacak kullananlara.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir