Elektrik Tellerinde Kuşlar Neden Çarpılmaz?

Yüksek gerilim taşıyan elektrik iletim hatlarında, elektrik tellerinde kuşların çarpılmamasının çok temel bir nedeni vardır. Kuşları, elektrik direklerinde veya elektrik tellerinde çok sık görürüz, fakat kuşlar elektrik teli ile birebir temas halinde olmasında rağmen çarpılmaz, yaralanmaz ve ölmezler.

elektrik-tellerine-konan-kuslar-neden-carpilmaz

Kuşlar neden çarpılmaz sorusunun yanıtı elektriğin temelinde gizlidir. Bir devrede akım oluşması için devrenin tamamlanması gerekmektedir. Kuşlar elektrik tellerinde sadece bir tel ile temas halinde olurlar. Fakat elektriksel bir devrenin oluşması ve akım geçmesi için bu koşul yeterli değildir. Bu nedenle kuşlar çarpılmaz. Eğer bir kuş tek bir tel yerine iki tele veya topraklama sağlayacak herhangi bir iletkene daha dokunursa kuşlar elektrik akımına maruz kalacaklardır. Ve çoğu zaman bu hayatlarına mal olacak, güvenlik nedeniyle yakın bölgede de elektriğin kesilmesine neden olacaktır.

Bunu şöyle düşünebilirsiniz. Elinize bir pil ve küçük bir ampul alın. Pilin + ucunu ampulün alt kısmına dokundurun. Eğer – ucu(nötr uç) ile ampul arasında temas kurmazsanız ampul yanmayacaktır. Çünkü devre tamamlanmayacaktır. Kuşlarda da durum aynı bu şekildedir. Tek bir tele temas eden kuş çarpılmaz, fakat devreyi tamamlayacak şekilde elektrik direği veya başka bir tel ile de temas sağlarsa kuş çarpılacaktır.

kuslar-neden-carpilmaz

Özetlemek gerekirse bir elektrik teline konan kuşu, elektriksel devre tamamlanmadığı için elektrik çarpmaz. Fakat devre tamamlanacak şekilde kuş durursa yani birden fazla iletkene teması mümkünse kuşun üzerinden elektrik akımı geçecek ve kuş hayatını kaybedecektir.

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir