Sokak Lambası Arıza Bildirimi Nereye Yapılır? Sokak Lambası Yanmıyor!

Caddenizde veya sokağınızda yer alan aydınlatma direklerinde, sokak lambalarında arıza oluşmuş olabilir. Sokak lambası yanmıyor ise bunu doğru yetkili kuruma bildirerek onarılmasını sağlayabilirsiniz.

Sokak Lambası arıza bildirimi konusunda çoğu vatandaş yetkili kurumu hala bilmiyor. Sokak lambası yanmadığı zaman belediyeyi, muhtarlığı arayanlar oldukça azımsanmayacak bir kesim. Tabiki bu merciler de sorununuzu yetkili kuruma ileterek çözebilir fakat bu çözüm süresini oldukça uzatacaktır.

Sokak lambası yanmıyor ise Sokak Lambası Arıza Bildirimi‘ni bölgenizde elektrik dağıtımı yapan kuruma bildirin. Eskiden TEDAŞ olarak tek bir isimde adlandırılan bu kurum özelleştirme ile birlikte bölgesel olarak çeşitli farklı isimler aldı.

Örneğin; İstanbul Avrupa Yakası’nda oturuyorsanız ve sokak lambanız yanmıyor ise arıza bildirimini CK Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ’ye, İstanbul Anadolu Yakası’nda sokak lambanız arızalı ise AYEDAŞ’a, Trakya Bölgesi’nde TREDAŞ’a, Bursa-Çanakkale bölgesinde iseniz Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ’ye bildirmeniz gerekiyor.

Sokak Lambası Arıza Bildirimi

Öncelikle bölgenizde hizmet veren Elektrik Dağıtım Firması’nı öğrenin. Elektrik faturanızda Boğaziçi, Uludağ, AYEDAŞ gibi şirket isimleri yazacaktır.

Firmanızı öğrendikten sonra Sokak Lambası Arıza Bildirimi yapmak için ilgili şirketin websitesine girin. Genelde sokak lambası arızalarını bildirmek için websitelerde bir sayfa ve içinde form olur. Bu formdan detaylı adres bilgisi vererek arıza kaydını oluşturun. Genellikle 24 saatten az bir sürede sokak lambası onarılır.

24 Saatte Sokak Lambasını Onarmayan Dağıtım Şirketine Ceza Var!

2017 yılında yürürlüğe giren kanun ile sokak lambası bildirdiğiniz halde sokak lambanız 24 saat içerisinde onarılmazsa dağıtım şirketine lamba başına 500 TL ceza uygulanıyor.

TEDAŞ Sokak Lambası Şikayet

Sokak lambası arıza şikayetlerini doğrudan TEDAŞ Genel Müdürlüğü websitesinden de yapabilirsiniz. Fakat buradaki mantık da bölgesel elektrik dağıtım şirketlerine iletmek olacaktır. Arızanın giderilmesi biraz daha uzun sürebilir. Bu şikayet modelini eğer bölgenizdeki elektrik dağıtım şirketine bildirdiğiniz halde sorununuz çözülmediyse kullanabilirsiniz.

Tedaş Aydınlatma-Sokak Lambası şikayeti yapmak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir