Kurulu Güç Nedir?

Bir elektrik santralinin karşılayabileceği, bir elektrik şebekesinin taşıyabileceği, bir tesisatın kaldırabileceği maksimum kapasiteye kurulu güç denir. Kurulu güç aynı zamanda bağlantı gücü olarak da adlandırılır. Elektrik santrallerinden, evimize gelen şebekeye kadar her birimin kurulu gücü vardır ve bu değer elektriğin sürekliliğinin sağlanması için önemlidir.kurulu-guc-nedir

Kurulu güç yukarıda tanım olarak verilmiştir, fakat daha iyi anlaşılabilmesi için örneklerle anlatmakta fayda var. Örneğin evimizde buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, bulaşık makinesi, termosifon vb. elektrikli cihazlar var. Eğer biz evimizde buzdolabı, çamaşır makinesi, termosifon, fırın vb. tüm cihazları aynı anda çalıştırırsak bunun sonucunda evimizdeki sigorta atabilir ve elektrik kesebilir. Çünkü her elektrikli aletin bir gücü vardır, çalışan tüm aletlerin gücü toplanıldığında bu toplam güç, şebekeden evimize gelen kurulu güçten daha yüksek olabilir. Bu nedenle kurulu güç önemlidir.

Kurulu güç, mevcut tesisatımızdaki elektrikli aletlerin çalışma güçleri hesap edilerek belirlenmeli, ve bu aletlerin toplam çalışma gücünden yüksek olmalıdır.

Kurulu Güç Nasıl Öğrenilir?

Ev veya işyerinize şebekeden gelen kurulu güç elektrik faturanızda belirtilmektedir. Tüketim Bilgileriniz bölümünün ilk satırında kurulu güç değerini görebilirsiniz. kW yani kilowatt birimiyle ifade edilir.

kurulu-guc-elektrik-faturasi

Kurulu Güç Nasıl Hesaplanır?

Bir daire veya işyerinin kurulu gücü, bu tesisatta çalışması beklenen elektrikli aletlerin etiketlerinin üzerinde yazan güçler toplanarak bulunur. Örneğin bir daire için bu çamaşır makinesi, fırın, bulaşık makinesi, priz vb. güçleri toplanarak bulunur. Detaylı kurulu güç hesabı ve kompanzasyon ayrıca bir yazı olarak anlatılacaktır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir