Güneş Devi SunEdison İflasın Eşiğinde

BN-NQ900_sunedi_M_20160421095012

Geçtiğimiz Cuma günü iflas erteleme talebi kabul edilen ABD’li SunEdison şirketi, agresif büyüme planlarıyla dikkatleri üzerine çeken bir yenilenebilir enerji firmasıydı. Çarşamba günü iflas erteleme talebinde bulunan, Cuma günü de bu talebi kabul gören SunEdison; 300 milyon dolarlık borcunu ödeyemediği için bu duruma düştü.

 

Borsada SUNEQ kısaltmasıyla işlem gören güneş enerjisi şirketi SunEdison’un avukatlarından James Mazza, “Şirketin likidite akışına ihtiyacı var, ilk ve en önemli ihtiyacımız bu” dedi.

Peki ne oldu da bu dev firma, iflas erteleme isteyecek kadar perişan duruma düştü?

İşin aslı, bu sorunun cevabı şirketin benimsediği agresif satın alma ve büyüme politikalarında saklı. Dünyanın en büyük temiz enerji şirketi olma yolunda ilerleyen ve geçtiğimiz yaz 10 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan firma, dünyanın dört bir yanında güneş enerjisi tarlaları kurmak için düşük faizli borç alma yolunu tercih etti. Ancak borsaya açık olan bir şirketin bu agresif politikaları hissedarları ürkütmüş olacak ki, SunEdison kağıtları hızlı bir şekilde erimeye başladı. Arz talep dengesini de başarılı bir şekilde okuyamadıkları için şirket başarısızlığa uğrayıp iflas ertelemek zorunda kaldı.

Müşteri ve hissedarlarının merak ettikleri sorularına cevap verebilmek ve iflas erteleme talepleri hakkında detaylı bilgi sunabilmek için restructuringupdates.com adresini yayına alan SunEdison, içine düştüğü bu darboğazdan çıkarak tekrar eski güzel günlerine dönebilmeyi planlıyor.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir