General Electric’ten 77 Milyon $’lık Satın Alma

connected-building-daintree-current-XL_526_371_c1

Hâlihazırda dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan ve temelleri 1876 yılında atılan General Electric, Current ismini verdiği yeni bir yapılanmayla “Geleceğin enerjisi burada” sloganını benimsemişti. Enerji transferi ve depolanması süreçlerini en son teknolojiden faydalanarak yöneten, çevre dostu ve uygun maliyetli çözümler üreten Current; geçtiğimiz günlerde 77 milyon dolarlık dev bir satın almaya imza atarak dikkatleri üzerine çekmeyi de başardı.

Current’in ilk satın alması, akıllı binalar için aydınlatma platformları üreten bir firmadan yana oldu. Daintree Networks isimli firma için kesenin ağzını açan Current, toplamda 77 milyon dolar ücret karşılığında bu start-up projesini bünyesine kattı. Kendisini de bir start-up girişimi olarak niteleyen Current, aslında arkasına 1 milyar dolar değerinde olan General Electric’i almış durumda.

Müşterilerin ihtiyaçlarına çevre dostu çözümler üretebilmek ve enerji sarfiyatı daha düşük LED aydınlatma araçlarını kullanabilmek için bu satın almaya karar veren Current’in böyle bir karar alması, aslında beklenen bir şeydi. Geleceğe yatırım yapan ve LED aydınlatma, güneş enerjisi, enerji depolama ve elektrikli araçlarla ilgili gelişmeleri destekleyen GE; endüstriyel internet platformu Predix’i de geçtiğimiz günlerde müşterilerinin beğenisine sunmuştu.

Daintree Networks isimli bu girişim de ControlScope ismini verdiği yazılımla tüm LED aydınlatma birimlerinin uzaktan kontrol edilebilmesini sağlıyordu. Bulut tabanlı enerji yönetim sistemi sayesinde kullanıcının internete bağlı olduğu her yerden aydınlatma araçlarını yönetebilmesi Current’in ilgisini çekmeyi başarmış olmalı ki, bu dev satın alma gerçekleşti.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir