Alman Enerji Devi E.ON 2015’te 7 Milyar Euro Zarar Etti

Elektrik üretimi, doğalgaz, taşıma, yenilenebilir enerji,  ve distribütörlük alanında hizmet veren Alman enerji devi E.ON 2014’te ettiği rekor zararın ardından 2015’te de zarar etti. Üstelik Almanya’nın en büyük kamu hizmeti şirketlerinden biri olan E.ON’un 2015 net zararı 7 milyar euro olarak belirlendi.

alman-enerji-e10-zarar

2000 yılında Almanya’da enerji üzerine faaliyete geçen en büyük kamu hizmeti şirketlerinden biri olan E.ON, 2014 yılında aldığı radikal bir kararla şirketi E.ON ve Uniper olarak iki bölüme ayırmış ve enerjinin farklı yönlerinde çalışmaya başlamıştı. Fakat bu ikiye ayrılma şirkete olumlu yansımadı. Bu ayrılmanın ardından E.ON şirketi 2014 yılında 3,2 milyar euro zarar etti. Şirket bu zararı 2015 yılında da azaltamadı ve bu kez 7 milyar euro zarar etti.

Şirkette üst yönetici olarak çalışan Johannes Teyssen, şirketin ikiye ayrılması ve ekonomisi hakkında görüşlerini paylaştı. Teyssen 2014 yılında E.10 şirketinin E.ON ve Uniper olarak ikiye ayrıldığını, ve bu şirketlerin enerjinin farklı yönlerine odaklandığını söyledi.

Johannes Teyssen, E.ON şirketinin enerji sektöründe yeni yeni popüler olan yenilenebilir enerji, enerji şebekeleri ve müşteri çözümleri, Uniper şirketinin ise konvansiyonel enerji kaynakları alanında faaliyet göstereceğini belirtti.

Kömürü portföyünden çıkarmak isteyen ve yenilenebilir kaynakların enerji portföyündeki payını arttırmak isteyen ülkelerin başında gelen Almanya’da, E.ON şirketi konvansiyonel üretim yapan santrallerini Uniper şirketinin adı altında toplamaya karar vermişti.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir