Elektrik Kontağı Nedir, Nasıl Yangın Çıkarır?

Birçok kez televizyonda haberleri izlerken elektrik kontağından çıkan yangınlar ile ilgili haberlere denk gelmişizdir. Ancak çoğumuz burada bahsedilen ve yangına neden olabilen elektrik kontağının ne olduğunu ve neden böyle olaylara sebep olduğunu bilmiyoruz. Bu yazıda sizlere konu hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacağım.

elektrik-kontagi-yangini

Elektrik Kontağı Nedir?

Kontak kelimesi, İngilizce “contact” kelimesinden dilimize geçmiştir ve bağlantı kurmak anlamına gelmektedir. Elektrik kontağı da elektriğin iletimi ve bağlantısı demektir. “Elektrik kontağı” denilince elektrik tesisatında birçok bölüm akla gelmektedir.  Şalter, sigorta, elektrik kabloları, bağlantı yerleri, prizler ve anahtarlar elektrik kontağının kapsadığı kısımlar arasındadır.

Elektrik Kontağı Nasıl Yangın Çıkarır?

elektrik-kontagi

Elektrik Kontağı

Haberlerde sıkça gördüğümüz elektrik kontağı yangınları genelde; aşırı ısınmaya bağlı olarak çıkar. Elektrik kabloları aşırı yükü iletmekte zorlanır ve ısınmaya başlar. Bu ısınma çok yüksek bir seviyeye ulaşınca kablonun dış kısmında bulunan plastik yalıtım malzemesi erimeye başlar. Ardından kablonun içerisinde + ve – diye tabir edilen teller birbirine temas eder. Bu gibi bir durumda evin sigortalarının devreye girerek evin elektriğini kesmesi gerekir fakat eğer elektrik herhangi bir sebeple kesilmiyorsa yangın çıkması çok yüksek ihtimaldir. Kabloların haricinde prizlerden de yangın çıkabilir. Fiş ile priz birbirine tam oturmazsa temazsızlığa bağlı olarak kıvılcımlar çıkabilir ve bu durumda prizin plastik kısmı erimeye başlar, ardından yine elektriğin + ve – uçları birbirine temas eder ve kıvılcımlar yayarak yangın çıkarabilir.

Elektrik Kontağı Yangınlarının Nedenleri

 1. Herhangi bir durumda şarteli attırması ve evin elektriğini kesmesi gereken sigortaların yanlış seçilmesi veya yanlış şekilde bağlanması başlıca nedenlerden biridir.
 2. Evin elektrik tesisatında topraklama olmaması bu tehlikeli sonucu oluşturabilir.
 3. Elektrik tesisatları zamanla eskimekte ve günümüzdeki yüksek elektrik akışını gerçekleştirememektedir. Bu nedenle elektrik iletim kabloları aşırı ısınarak ve ardından yanarak bu yangınlara sebebiyet vermektedir.
 4. Kalitesiz elektrik prizi, elektrik anahtarı ve malzeme kullanmak çoğu zaman yangınlara neden olmaktadır.
 5. Kararan ve eskiyen prizler ile yanlış bağlanan prizler de bu sonucu oluşturabilir.
 6. Prize tam yerleştirilmeyen bir fişte az temasa bağlı olarak kıvılcım çıkarabilir ve bu da elektrik kontağı yangınlarına sebep olabilir.
yanmis-priz

Yanmış Priz

Elektrik Yangınları Nasıl Önlenir?

 • Evin elektrik tesisatının sağlıklı olup olmadığını belirli periyotlarda kontrol ettirmek gerekir.
 • Evin elektrik tesisatında topraklama mutlaka olmalıdır.
 • Elektrik tesisatı için kaliteli malzemeler seçilmeli ve bu malzemeler uzman kişilere bağlatılmalıdır.
 • Prize bir fiş takarken, fişin prize tam yerleştiğinden emin olmak gerekir.
 • Bir prizin aşırı ısındığı fark edilirse fiş hemen çekilmeli ve priz kontrol edilmelidir.
 • Bir prize üçlü priz takılarak birden fazla cihaz kullanılmamalıdır. Bu durum prizde aşırı ısınmaya yol açarak tehlike oluşturabilir.

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir