Elektrik Tellerindeki Toplar Ne İşe Yarar?

Şehir içi ve şehirler arası yüksek gerilim hatlarında, elektrik tellerindeki kırmızı beyaz topları sık sık görüyoruz, fakat ne işe yaradığını çoğumuz bilmiyoruz. Bu sorunun yanıtını sizinle paylaşmak istedim.

elektrik-tellerindeki-toplar-ne-ise-yarar

Genellikle yüksek gerilim hatlarının elektrik tellerinde belirli aralıklarla bulunan kırmızı beyaz topların adı Uçak İkaz Küresi‘dir. Bu kırmızı beyaz toplar, helikopterlerin ve uçakların yüksek gerilim hatlarını fark etmesini sağlıyor. Özellikle artan helikopter sayısı nedeniyle daha güvenli bir uçuş için bu topların elektrik tellerine takılması kararlaştırılmıştır ve takılması zorunludur.

Özellikle sisli ve kapalı havalarda görülmesi zor olan yüksek gerilim hatları, bu kırmızı beyaz toplar sayesinde çok daha kolay fark edilmektedir.

yuksek-gerilim-elektrik-ikaz-kuresiBu toplar takılmadan önce helikopterlerin yüksek gerilim hatlarına çarpması nedeniyle birçok kişi hayatını kaybetmiştir.

2006’da Erzincan’ın Sansa Deresi yakınlarında yüksek gerilim hattına çarpan askeri helikopter dağa çakıldı. Bu kazada 5 kişi şehit oldu.

2012’de Lice ilçesinde bulunan Abalı Karakolu’na giden askeri helikopter yüksek gerilim hattına çarptı. Kazada 1 uzman çavuş şehit oldu, 8 asker yaralandı.

2013’te Ankara’nın Gölbaşı İlçesi’nde, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın da bulunduğu Oğulbey Mevkii’nde yüksek gerilim hattına çarpan helikopterde 4 kişi şehit oldu.

paylaşmak güzeldir..Share on Facebook337Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest1

Elektrik Tellerindeki Toplar Ne İşe Yarar?” için 4 yorum

 • 23 Şubat 2016 tarihinde, saat 21:11
  Permalink

  gerçekten o topların ne işe yaradığını bilmiyordum. faydalı bir site tebrik ederim.

  Yanıtla
 • 1 Ağustos 2016 tarihinde, saat 08:44
  Permalink

  Cidden yararli bir sitr olmus. Sirf onlari merak ettigim icin yolda durdum ve buraya baktim. Emeginize saglik.

  Yanıtla
 • 25 Mart 2017 tarihinde, saat 22:36
  Permalink

  Beni bilgilendirdiginiz icin cok tesekkur ederim

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir