Elektrik Mühendisi Ne İş Yapar?

Elektrik mühendisi; elektrik üretim santrallerinde, elektrik dağıtım firmalarında, inşaatlarda, fabrikalarda, yapı-denetim firmalarında, şirketlerde ve elektriğin dahil olduğu bir çok alanda çalışabilir.

elektrik-muhendisi-ne-is-yapar

Bir elektrik mühendisi, elektrik enerjisinin ekonomik olarak üretilmesini, iletilmesini, dağıtılmasını, bu işlemlerde donanımın ve parçaların nasıl kurulduğunu planlayan kişidir. Elektrik mühendisi; elektriği üreten nükleer, termik ve hidroelektrik santrallerinin çalışma ve bakımında görev aldığı gibi ayrıca elektriğin üretilip tüketiminin yapılacağı son yere kadar hesaplamalar yaparak işleyişi planlamaktadır.

Elektriğin üretilip son noktada tüketime kadar olan bütün işlemlerin maliyetleri ile beraber projelendirerek bu projelerin sorunsuz çalışmasını sağlamaktadır. Elektrik mühendisleri fabrika, elektrik santralleri, inşaat, işletme ve elektrik enerjisinin yer alması gereken tüm alanlarda rahatlıkla çalışabilmektedir.

Bir yerin elektrik ile ilgili her türlü ihtiyacını planlayan elektrik mühendisleri, eğitimlerini üniversitelerin Elektrik-Elektronik Fakültelerindeki Elektrik Mühendisliği bölümünden almaktadır. Ülkemizde yaygın olarak tercih edilen meslek kollarından biri olan elektrik mühendisliği bir inşaatın ya da bir işletmenin mutlak kendi bünyesinde bir elektrik mühendisi ile çalışmalarını devam ettirerek elektrik enerjisinin ekonomik bir şekilde sağlanmasında fayda sağlayabilir.

Elektrik mühendisliği kapsamı içerisinde yer alan ve elektriğin üretiminden tüketimine kadar olan tüm işlemlerde elektrik mühendisi yer almalıdır. Elektrik ile alakalı tüm materyalleri değerlendirerek buna uygun projeler ile hizmet vermektedir. Elektrik mühendisliği elektrik enerjisinin kullanımı hakkında en ekonomik yolu tercih ederek projelerinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlamalıdır.

Elektrik Mühendisleri hakkında şu yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

Konuya benzer diğer yazılar...

1 Yorum

  1. slm bnları ing ce yzblrmisiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir