Şanlıurfa’da Elektrik Kesintisi Gerginliği

20160420_2_15592251_7841885

Şanlıurfalı çiftçiler ülke gündemini meşgul ettiği kadar, geçtiğimiz gün TBMM gündeminde de soru önergesi olarak kendine yer buldu. Elektriklerinin kesildiğini öne sürerek yol kapatan, lastik ve odun yakan, ulaşımı sekteye uğratıp cam çerçeve indiren çiftçilerin bu kadar öfkeli olmasının sebebi; tarımsal sulama alanlarında kullandıkları sistemlerin enerji olmadığı için çalışmaması, dolayısıyla tarım arazilerinin susuz kalmasından kaynaklanıyor. DEDAŞ yetkililerinin yaptığı açıklamalara bakılırsa, pek de haklı sayılmazlar. Bölgede inanılmaz boyutlara varan kaçak elektrik kullanımını önlemek için çiftçilerin elektrik çektikleri hatlara sayaç yerleştiren yetkililer, çiftçilerin tepkisiyle karşılaşınca elektriği kesme yoluna gitmişler. Bu durum da çiftçilerin haberlere konu olacak şekilde taşkınlık yapmalarına ve cam çerçeve indirmelerine yol açmış bulunuyor.

Konuyu TBMM’ye taşıyan ve Enerji Bakanı Berat Albayrak ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e soru önergesi yönelten HDP’li vekil Osman Baydemir; çiftçilerin kullandığı elektriklerin sürekli kesilmesinin büyük zarara yol açtığını belirtmiş. Şanlıurfa halkının geçim kaynağı tarım olduğundan, elektrik kesintileri sulama sistemlerini doğrudan etkiliyor ve mahsulün tarlada kalmasına sebep oluyor. Arazilerin yeteri kadar sulanamaması sonucu çiftçilerin zor durumda kaldığını belirten Baydemir, hükümetin çiftçileri mağdur ettiğini de not düşmüş. Henüz ise Baydemir’in sorularına cevap verilmiş değil.

Kaçak elektriğe göz açtırmayacaklarının altını çizen DEDAŞ yetkilileri, bu açıklamalardan sonra Şanlıurfalı çiftçilere tekrar elektrik dağıtmaya başlayacak mı? Bekleyip göreceğiz.

paylaşmak güzeldir..Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0

Şanlıurfa’da Elektrik Kesintisi Gerginliği” için bir yorum

  • 22 Nisan 2016 tarihinde, saat 18:51
    Permalink

    Bir urfalı olarak ve hala urfada yaşayan biri olarak bu durumlardan çok sıkılmaya başladım.Son zamanlarda elektrik ve su kesintileri çok fazla olmaya başladı.Buna bi önlem alınmalı artık..

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir