Rüzgar Enerjisinde Devrim Gibi Yenilik

skitched-20130529-062032

Tunuslu start-up firması Saphon Enerji, rüzgar türbini alanında devrim gibi bir niteliğe imza attı. Bildiğiniz rüzgar türbinlerinin aksine kanatları olmadan bir türbin geliştiren Saphon Enerji, 2 bin yıllık eski tip gemilerden ilham alarak rüzgar enerjisini disk şeklindeki bir metal aracılığıyla elektriğe dönüştürmeyi başarıyor. Ayrıca firma yetkilileri, türbinlerinin geleneksel türbinlere nazaran 2 kat daha fazla elektrik enerjisi ürettiklerini öne sürüyorlar. Sadece 50 tane Saphon Enerji türbininin bulunduğu bir rüzgar tarlası ile 1000’e kadar evin elektrik ihtiyacının karşılanabileceği iddiası da yine firma yetkilileri tarafından dile getiriliyor.

Uzun bir çubuğun üzerinde sağa sola dönen bir disk parçasını gören insanlar, çoğu zaman bir rüzgar türbini yerine kırık bir antenle karşılaştıkları fikrine kapılabiliyorlar. Tasarım esnasında antik Kartaca gemilerinden esinlenen Tunuslu geliştiriciler; daha sessiz, daha verimli ve güvenli bir türbin teknolojisi icat ettiklerine inanıyorlar. Dünya genelinde büyük ilgi uyandıran bu teknoloji Microsoft gibi dev firmaların gözünden de kaçmamış elbette. Bulut bilişim sistemleri için enerji ihtiyacını daha düşük maliyetle gidermek isteyen Microsoft, Saphon şirketine yatırım yaparak rüzgar tarlası kurmak üzere kolları sıvamış. Çevreye hiçbir şekilde emisyon gazı salmayan rüzgar türbinlerini farklı noktalardaki 26 veri merkezinde kullanmayı planlayan Microsoft’un ilgisi, Saphon Enerji’nin daha da popülerleşmesini sağlamış elbette.

Geleneksel rüzgar türbinlerinin kuşlara ve yarasalara verdiği zararlar da Saphon Enerji’nin türbinlerinde sorun olmaktan çıkıyor.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir